&0 3«zich hiermede in de stad Quebec had opgesloten, reeds lang zou zij in ons bezit wezendaar de verdedigings middelen er niet ruim zijn en onze artillerie hoogst geducht is." De beleidvolle en sluwe Franschman had echter on middellijk besloten, meer op de sterkle der landstreek dan op die der wallen te vertrouwen. Nog vóór de landing trok hij slechts vijf zwakke balaillons in Quebec achterlatende zijne troepen samen op de ecnige plaatsvanwaar Quebec uit zee genaakbaar geacht werden wel achter de linie van Beauport tusschen de St. Charles en de Montmorencymet de stad in onafgebroken gemeenschap door middel ecner schipbrug over de St. Charles, en zorgende dat dit bereids van nature steil afloopend terrein gedekt werd door verschansingen waar zich slechts eene opening mogt. voordoen. In front had hij de rivier en dier zandbankenin zijn rug ondoor dringbare wouden. Aldus geposteerd was hij zijns inziens bij machte, zonder iets te wagen, zoo wel eene insluiting der stad, als een gevecht in 't open veld op gelijken voet, te voorkomen. Wolfe's eerste maatregel in dien stand van zaken bestond in het opwerpen van batterijen op de beide uithoeken van den zuidelijken arm der St. Laurens, de Levis en Orleans Punten. Van hier begon zijne artillerie haar schutgevaarte te openen op Quebec, lot groole schade voor de bovenstad, tot volslagen vernieling van de benedenstadmaar zonder dat hij er iets meê vorderde om de plaats in zijne macht te krijgen, daar de citadel buiten bereik bleek, en elke toegang van de rivier naar de rotsen te sterk verschanst was om aan eenen aanval te denken. Montcalm hield zich hierhij geheel op het defensievebehalven éénstoen hij 1600 man de St. Laurens deed oversteken om de Britsche werken op de Levis Punt te vernielen. j>»Verkeerde narichten nopens onze getalsterkte"" schrijft Wolfe, verlokten hem zonder twijfel tot dezen maatregelhet detachement zag echter de zaak beter in dan de Generaal, en trok af."" Hierhij mis kende Wolfe echter Montcalm's doorzicht. In de vertwij-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 102