it feting der wanhoop toen op een enkelen nacht der Britten gloeijende kogels en granaten vijftig huizen in brand staken, waren 't de burgers van Quebecdie bij Montcalm er op aandrongenhun te vergunnen eene poging tot vernieling der batterijen te wagenhij meende hieraan geen gehoor te mogen weigerendoch begreep te goed dat hunne opgewon denheid in 't gezicht des vijands spoedig bekoelen zou en regelde dan ook alles reeds vooraf tot eenen veiligen af tocht. Middelerwijl waren ook op het eiland Orleans eenige werken ter dekking van de Britsche hospitalen en magazijnen opgeworpen, terwijl Wolfe zelf er op uit was een middel te beramenom den vijand lot een gevecht in 't open veld te dwingen. Bespeurende dat de oostelijke oever der Montmo rency hooger lag dan het door Montcalm bezet terreintrok hij op den 9,lc" Julij met het gros der zijnen onder dekking der vlootden noordelijken arm der St. Laurens overen sloeg zich aldaar neder; maar de legers en hunne aanvoer ders bleven steeds gescheiden door de zich in onoverganke lijke maalstroomen en watervallen uitstortende rivier. Een uur hooger op werd wel eene waadbare plaats gevonden maar de tegenovergelegen oever was steildicht met hout bewassen en met zorg verschanst; de waakzaamheid van Montcalm had uren ver langs de gansche Montmorency geen enkel punt ongedekt gelaten. In zijne hoop te leur gesteld vestigde Wolfe thans zijne aandacht meer bepaald op het riviergedeelte boven de stad, en waagde hij zich in persoon tot het doen der vereischte verkenningen. Op den 18J" Julij zeilde hij langs de met geschut uitmuntend verdedigde zandbank uit de Montmorency naar de St. Charlesen stak hier de diepe en ruime haven overwelke op 650 mijlen van zee, honderd schepen van linie bergen kan; hij hield langs het hooge klif van Kaap Diamond, hetwelk als eene burcht uit zee oprijst; hij stevende langs den steilen rotswand voorbij de citadelen huiverde bij den aanblik der over hangende rotsen langs den noordelijken oever der rivier overal stuitte hij met verbazing en wrevel op de ongenaak-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 103