42 baarheid van hel terreinverhoogd als deze nog was door tal van verschansingengewapende sloepen en drijvende batterijen. Bracbt hij toch een detachement aan land tus- schen de stad en de zich hooger op bevindende Kaap Rouge vermoedelijk zou het zijn afgesneden geworden alvorens het kon worden bijgesprongenen toen hij wel in de St. Miehaël Kreek, vijf mijlen boven de stad, eene mogelijke landing plaats meende ontdekt te hebbenzag hij ook hierin zich door de waakzaamheid en zorg zijns tegenstanders te leur gesteld. Voor 's hands begreep hij derhalve niets anders te kunnen doendan in overleg met Admiraal Saunders een smaldeel onder den Schout-bij-nacht Holmes, hooger op de rivier voorbij Quebec te laten post vattenten einde de St. Laurens zoo wel boven als beneden de stad te blokkee- ren. Montcalm bleef inmiddels getrouw aan zijn stelsel van ontrustingen poogde onder anderen in den nacht van 28 Julij door middel van een vlot met een honderdtal zwermpotten de Britsche vloot in brand te steken doch vruchteloos. Het hoofddoel van den Britsclien aanvoerder werd nu, den zoo onverstoorbaren vijand op eene of andere wijze te verschalken en hem uit zijne sterke verschansingen te lok ken te dien einde liet hij niet alleen Holmes te nacht en ontijde hij herhaling met eene landing dreigen maar zond hij ook telkens detachementen langs de Montmorency, als wilde hij deze rivier verder van haren uitloop overtrekken. Geenerlei krijgslist echter was. in staat, der Franschen he velhebber zijne voordeclige stelling te doen verlaten, en 't scherpziend oog der Roodhuiden scheen deze bovendien te vrijwaren tegen elke verrassingterwijl in de ingezetenen van Quebec en omstreken mede een onbepaald vertrouwen kon worden gesteld. Niets toch had het Wolfe gebaatof hij bij zijne eerste landing al een manifest had uitgevaardigd, waarbij den Canadiërs bescherming van personeneigendom en godsdienst werd toegezegdmits zij zich rustig hielden en geen werkdadig aandeel in den strijd namen. Integen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 104