43 doel, volgens Wolfe's eigen getuigenis slaagde Montcalm er injong en oud met dezelfde geestdrift ter verdediging van stad en land te bezielen. Grijzaards van zeventig en knapen van vijftien jaren loerden van uit de dichte woudenen brachten den Britten zoo aanzienlijke verliezen toe, dat deze in woede ontstokenop hunne beurt alles op beide oevers der rivier te vuur en te zwaard verwoestten. Steeds evenwel bleef Montcalm, wijsselijk alleen bedacht op het beslissend oogenblik tol vernietiging van den afgematten vijandon beweeglijk achter zijne verschansingen liggen. Er bleef aan Wolfe alzoo niets over, dan de Franschen in hunne liniëu zelve aan te tastenwilde hij niet eene tweede maand even als de eerste in nuttelooze schermutse lingen en krachtverspilling zien voorbijsnellen. De Mont morency, na zich over de baar loodrecht naar beneden te hebben gestort, vloeit ruim 250 el ver, te midden van wolken schuimkalm in de St. Laurens uiten bij de sa menvloeiing kan de rivier gedurende een gedeelte van het tij doorwaad worden. Hiervan gebruik makende, verordende Wolfe nog op den 50",n Julij, dat daags daarop twee bri gades de Montmorency op het geschikte oogenblik zouden overtrekken, terwijl Monckton's bataillons, van de Levis Punt, de St. Laurens in sloepen zouden oversteken. liet schip de Cenlurio zou wijders stelling nemen in den noor delijken arm der rivier, en het vuur eener batterij in be dwang houdenwelke de waadbare plaats beheerscliteet telijke stukken geschutop eene hoogte aan den reebter oever der Montmorency geplantmoesten 's vijands ver schansingen enfileeren, en twee gewapende platboomde vaar tuigen werden bij de redoute op strand gezetom des te beter het oversteken der troepen te dekken. Het sein op het bepaalde tijdstip werd gegeven, maar een aantal vaar tuigen geraakten al zeer spoedig op een rif te dier plaatse aan den grond. Terwijl de matrozen ze er afhielpen, en de vijand ze met tal van kogels en granaten bestooktebakende Wolfe met eenige zee-officieren de geschiktste landingplaats

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 105