u af, en achtte zijn door de zoo langdurige, gedwongen werkeloosheid tot vertwijfeling opgevoerde moed het nog geenszins te laat om tot den beraamden aanval over te gaan. Dertien kompagnieën grenadiers en 200 man van het 2110 bataillon Koninklijke Amerikanen, die inmiddels 't eerst over de wadde ter plaatse kwamen en in last hadden te wachtentotdat ook de troepen op hunnen rechter vleugel onder Townsiiend de Montmorency hadden doorwaad, konden echter hunne drift om slaags te geraken niet bedwingen. In hunne vervoering niets onmogelijk wanende, snelden zij tegen de steile hoogte en dier verschansingen opdoch werden hier met een zoo moorddadig schroot- en geweervuur ont vangen en spoedig in zoo groole wanorde van de rotsige hoogten naar beneden op het weeke, slibberige strand te ruggeworpen dat ze zich niet meer konden herzamelen niettegenstaande Monckton's troepen thans aan land gekomen warenen zich met de kalmte eener onwrikbare dapperheid hadden in slag-orde geschaard. Middelerwijl waren er uren verloopen en was de avond op handen; het onstuimig zwerk begon met eenen geduchten storm te dreigenen de vloed kwam met kracht opzetten: onder deze omstan digheden besloot Wolfe hoe ongaarne ookdoch bedacht zamer dan Frederik II te Kollin, het sein tot den aftocht te geven. Hij wist dien met beleid te regelen, en gaf daarbij menig blijk zijner persoonlijke onverschrokkenheid. De Franschen wachtten zich er trouwens ook nu voor, den terugtocht door eenen uitval te belemmeren, om daarbij wellicht verlokt te worden tot hetgeen des vijands innigste wensch mogt heeleneen gevecht in t veld alleen zwerm den scharen van Roodhuiden plunderend en moordend over de plaats van den strijdbezaaid met meer dan 1000 lijken die aan het skalpeermes der onmenschelijke Indianen een rijken buit opleverden. Meer nog dan 't werkelijk verlies aan manschappen, griefde Wolfe echter de geest van ontmoediging, die zich van de zijnen begon meester te maken. Der Franschen liniën te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 106