4o overweldigenscheen thans allen eene onmogelijkheiden ook Wolfe zelf, die in zijne ontstemming, ongegrond ge noeg, zich zeiven meer dan iemand anders met de schuld der nederlaag bezwaardemeende zijne blikken elders te moeten richten. Alleen de verschijning van Amherst met het gros des legers kon de kans doen verkeerenen waar bleef deze Om zijnerzijds al 't mogelijke te doen zond Wolfe Generaal Murray met 1200 man de rivier op ten einde de Fransche schepen aldaar te vernielen en zoo mo gelijk met Amherst eene gemeenschap te openen. Tweemaal beproefde deze te vergeefs op den noordelijken oever te lan den te Deschembaulteen toevluchts-oord van vrouwen en kinderen overweldigde hij trouwens eene wacht van veteranen, en van deze vernam hij dat Niagara vermeesterd wasdat Ticonderoga en Crown Punt door de Fransehen verlaten waren, tijdingen, zoo gunstig als sleehls verlangd konden wordenGelijk we echter bereids deden opmerken de hoop, door Wolfe en de zijnen daarop gebouwd, zou niet dan al te schielijk blijken eene ijdele te wezen. De Opper bevelhebber verbeuzelde zijn tijd tegenover kwalijk 3000 vij anden bij Crown Punten dacht er niet eens overaan Wolfe nopens zijn toestand en ontwerpen eenige kondschap te doen geworden. Week op week verliep, het gunstig jaargetij spoedde ten einde, en op ondersteuning was nog niet het geringste uitzicht! Tot overmaat van ramp ge raakte Wolfe zelf, wiens zwak en gevoelig gestel door de geleden afwijzing bij de Montmorency diep geschokt was terwijl de voorspoed der beide andere afdeelingen van 't leger hem zijne gedwongen werkeloosheid nog smadelijker deed toeschijnenter prooi aan felle koortsendie spoedig 't ergst voor zijne geestvermogens deden duchten. Onafgebroken be kommerd over de noodlottige mogelijkheid, dat hij Wolfe onverrichter zake zou moeten terugkeeren, ontwierp hij te midden der koorts plan op plan, om den aanval bij Beau- port te hervatten en althans met eerc te sneven. In be daarder oogenblikken moest hij echter steeds met het ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 107