4.6 voelen zijner onderbevelhebbers instemmen, dat het besluit tot zoodanigen aanval met de nog beschikbare ook door ziekten zwaar geteisterde troepen de vertwijfeling van den waanzin wezen zou. Zoo ergensopperden zijdan ware er misschien nog eene poging hooger op de St. Laurens te wagenmaar aan deze zijde stellig niet. Het denkbeeld, dat een Monckton of Townshend althans nog niet geheel aan de onmogelijkheid eener poging wan hoopten, schonk verademing aan Wolfe's onrustigen geest, hij kwam de koorts te boven, en naauwelijks kon hij zijne legerstede zonder dadelijk gevaar verlaten, of hij eischte Admiraal Saunders opom hem andermaal bij eene verken ning van stad en rotswanden te vergezellen. Hoezeer elk der toegangen van de beneden- naar de bovenstad zorgvuldig versperd wasdacht bij er toch een oogeublik aanvan bier eenen algemeenen storm op de citadel te wagen, doch bet bewustzijn, dat de vloot hem geen bijstand zou kunnen bieden, en Montcalm gereedelijk zijne gansche macht tegen over hem in 't vuur kon brengen, deden hem er van afzien. »»De keus der bezwaren,"" schreef hij nog op den S"16" September aan Pitt, »»is zoo groot, dat ik tot geen besluit kan komen. Groot-Britanjes belang vordert een doortastenden maatregel; maar de onverschrokkenheid van een handvol dapperen mag kwalijk elders worden op proef gesteld, dan waar er ten minsten een zweem van hoop bestaat." Vast besloten echter, niet alleen zoo lang mogelijk te volharden, Len einde althans Montcalm te beletten in persoon tegen de andere leger-afdeelingen op te rukken, maar tevens niet af te houdenalvorens hij zou getracht hebben den geleden smaad uit te wisscbcnhad Wolfe den last tot het opbreken van de legerplaats aan de Montmorency uitgevaardigden waren de troepen dan ook veilig op de Levis Punt ont scheept. Na hierop in de behoeften der posten op het eiland Orleans en tegenover Quebec voorzien te hebbenvoer hij met alle beschikbare troepenkwalijk 5600 man op den gde» en (jde„ September van hier aan boord van een aantal

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 108