47 transportschepen hoojjer de rivier op. Om zijne geringe getalsterkte te verbergen en tevens den vijand in twijfel en onrust te houden, stelde ook het smaldeel onder Holmes zich drie dagen achteréén in beweging, als had het eene landing op grooler afstand in den zin. Ook thans echter bleef Montcalm onverstoorbaar binnen zijne linié'nalleen zond hij de Bougainville met iSOO man naar dien kant om de bewegingen der Britsche krijgsmacht gade te slaan, en eene landing, zoo deze al in ernst beproefd werd, te beletten. Ja, het vertrouwen der Franschen op den eind-uitslag wies zelfs in die matedat de Levi met eene vrij aanzienlijke versterking naar Montrèal vertrok. Onder zoodanige omstandigheden was het dat Wolfb op den 9'lc" September zijnen laatsten brief schreef aan den Secretaris van Staat. Zijne eigene beschouwing varv 'tgeen hem te wachten stond was allersomberst; hij is in zijnen brief er alleen op uit, den volksgeest in Groot-Brilanje voor te bereiden op zijne nederlaag of zijnen terugtocht, en als ware de hoofdreden van zijn langer verwijl gelegen in het doel om de Franschen schaak te houden en van elders te weeren. Hij besluit met de betuiging: a»lk ben in zoo verre herstelddat ik mijn werk kan verrichtenmaar mijn gestel is volslagen ondermijnd, en dat wel zonder den troost van aan den Staat eenige noemwaardige dienst bewe zen te hebbenof hierop zelfs eenig vooruitzicht te bezit ten."Voor hen, die deze woorden lezen, en weten wat er volgde, kunnen zij dienen tot bevestiging van de overtui ging, dal de hoop op eenen gunstigen uitslag in eene eervolle zaak nimmer moet worden opgegeven. Aan de hulp der Voorzienigheid mag evenmin worden gewanhoopt, alsdat men er zich werkeloos op verlaten mag. Binnen vijf dagen na de dagteekening van dien brief was de naam van Wolfs vereeuwigd tot aan het laatste nageslacht Middelerwijl rustte de Britsche aanvoerder niet met het voortzetten zijner verkenningen op den noordelijken oever der St. Laurensen eindelijk bespeurde hij aan den voet der

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 109