so zonder verder aangeroepen te worden. Wolfe was een van de eersten aan landen ging de zijnen vóór in 't opklau teren langs het in de duisternis naauwelijks te onderscheiden pad. Zich vastklemmende aan struiken en rotspunten, slaagde Howe's lichte infanterie er in, langs en bezijden het pad tot aan den rand der hoogte voort te worstelentoen de eindelijk uit hunne dwaling ontwaakte Franschen te wapen snelden en op goed geluk onverwijld hunne geweeren in 't kreupelhout afschoten. De nacht was echter veel te duister, dan dat zij te midden der struiken hunne vijanden konden onderkennen, en eer ze recht begrepen, vanwaar het ge vaar kon dreigenstonden Howe's dapperen bereids op de hoogte. Verbijsterd door de plotselinge verschijning van den juichenden vijand, die ze nog weinige oogenblikken te voren uitgeput en wanhopend op den zuidelijken oever der rivier waandewerd de Canadasche militie door eenen panisehen schrik bevangen, en haar wakkere aanvoerder vermogt niet meer de vluchtelingen tot staan te brengen. Nieuwe scharen volgden de jubelende voorhoede op den voetterwijl de booten onder dek king der inmiddels met zorg geposteerde schepen veilig de tweede lading troepen overvoerdenen eer de morgenzon aan den gezichteinder in vollen luister praalde, stond reeds de gansche Britsche krijgsmacht op de Abraham's Hoogten in slag-orde geschaard in 't bezit zelfs van eene batterij van vier stukkendoor de vliedende- Canadiërs in IIowf.'s macht gelaten. Toen den Markies de Montcalm Je eerste tijding gewerd dat het Britsche leger op de Abraham's Hoogten vasten voet had, dacht hij dat het er alleen op gemunt was hem zijne liniën te doen verlaten en er zich eigenllijk slechts eenige waaghalzen aan een wis verderf hadden prijs gegevenmaar te paard gestegen, zag hij spoedig zijne dwaling in. Nog echter was hij vol vertrouwen op eene zegepraal over zijne tegenstanders. m>Ik zie hen,"" riep hij uit, »»waar ze niet belmoren te zijn; eindelijk hebben ze 't zwakke punt der stelling gevonden doch thans moeten we vechten en ze

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 112