82 zich meer bepaald aan 't hoofd van den middentochtdie met den linker vleugel uit geregelde troepen en militie be stond, terwijl de burgerij van Quebec en de Indianen zijnen eenigermate omgezwenkten rechter vleugel uitmaaktendie door Townshend in bedwang gehouden werd. Terwijl Mont calm het best oordeelde de Canadasche militie lot steun harer onervarenheid lusschen zijne bataillons linielroepen in te deelen, plaatste hij gaandeweg een aantal zijner beste manschappen zoo veel mogelijk gedekt in 't hakhout en de omringende boschjesen deze openden weldra een zoo hevig en wei-gericht vuur op der Drilten voortroependat er onder dier tirailleurs hereids zoo groot eene verbijstering ontstond dat zij beslissende gevolgen had kunnen hehben ware Wolfe niet in persoon derwaarts gesneld om den zijnen vooral in te scherpen tol nader order onbeweeglijk stand te houden. Montcalm eindelijk langer beiden vruch teloos achtendeen beducht dat de vijand weldra zelf tot eenen aanval op de zijnen zou overgaanterwijl in de ge geven omstandigheden alleen een onverhoedsche aanval van zijnen kant mogelijk nog tot verdrijving der vijandelijke henden voeren kon, gaf het door de zijnen vurig verlangde toeken doch de ongelijkheid van het terrein en de gejaagd heid der militie werd den Franschen noodlottig, vooral toen Monckton's en Murray's bataillons bedaard den schok af wachtten, en op Wolfe's last hunne geweeren niet afscho ten alvorens de vijand tot binnen de veertig el afstand genaderd was. Ter naauwernood begon de rook op te klaren, of het bleek hoe juist Wolfe gehandeld had; terwijl hel ongeregeld vuur der overhaast aanrukkende Franschen slechts weinigen vermogt te deerendeed de re gelmatige losbranding der zijnen gansche rijen vallen. De overblijvende!)buiten adem en onaangeslotenhuiverden den aanval door te zetten. Wél gaf Montcalm, elk gevaar trot- seerende en hereids gewond, den zijnen het voorbeeld, doch ook Wolfe verzuimde thans geen oogenblik, stelde zich aan t hoofd eencr colonne grenadiersen viel met de bajonet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 114