55 uren konden worden herzameld, en op nieuw tegen de Britten aangevoerden toen de Ramsay die Rommandant der bezetting van Quebec washem om bevelen vroeg luidde zijn antwoord: »»In uwe hoede vertrouw ik Frankrijks eer; ik voor mij zal den nacht doorbrengen met mijnen God en mij ter dood voorbereiden."" Te vijf uren van den volgenden morgen was ook hij niet meer, en met zijnen dood was het lot van Quebecja van geheel Canada beslist. Wél toch deed Townshend, toen hij vernam dat de Bougain ville in aantocht wasonmiddellijk alle vervolging staken en riep hij den vurigen Murray die den middenlocht der Franschen tot aan de werken der stad had voortgezweept naar het slagveld terug; maar de Yaudreuil was geen man voor den oorlog, en de dag van den strijd was nog niet verstrekenof hij hadontzet over 't geleden verlies van meer dan 1500 man, bereids de Ramsay aangeschreven, het niet tot het uiterste te laten komen en in 't belang der in gezetenen bij tijds aan eene capitulatie te denken. Geen wonder dan ookdat insgelijks de geestdrift der burgerij alstoen voor goed werd u-Lgedoofd. »»Wél hadden ze,"'1 zoo luidde hunne betuiging, »wvan harte hun fortuin en hunne huizen opgeofferdmaar hunne vrouwen en kinderen aan eene slachting prijs te gevendit konden ze nieten toen ook in den krijgsraad slechts een enkel Officier (Fied- mont, Kapitein der Artillerie) er van durfde gewagen, de verdediging tot het uiterste te rekken begreep de Ramsay alle uitstel nutteloos, en sloot hij op den 18dcn September eene zoogenaamd eervolle capitulatie, waarbij der bezetting vergund werd met alle krijgs-eer uit te trekken en haar een vrijën overtocht naar de naaste Fransche haven werd toege zegd. Het Britsche leger, nog in 't geheel nagenoeg 6000 man sterkbleef in en om Quebecen stelde deze plaats onverwijld in geduchten staat van tegenweerdoch de Britsche vloot keerde bij den afloop van het gunstig jaargetij onmiddellijk huiswaarts. Townsiiend's behoedzaamheid tegen over de Bougainville stelde echter de Leyi in staatspoedig

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 117