56 eene vrij aanzienlijke krijgsmacht bijéén te trekken, welke de kern werd van 't leger, waarmede de Franschen de wor steling in Canada nog trachtten voort te zetten. Pitt had echter slechts al te wei gezien toen Quebec vermeestert! was, had Groot-Britanje den sleutel tot gansch Canada in handen, en was de toekomst dier streken hij den eerstvol- genden vrede voor goed beslist. In Engeland was Wolfe's brief van den 2,lc" September waarin hij zijne hopelooze vooruitzichten te kennen gaf, en de natie op eene nederlaag of ecnen terugtocht scheen voor te bereiden door de Bewindslieden ter voorkoming van eene al te scherpe uiting van den volksgeest, na rijp beraad hekend gemaakt; doch slechts drie dagen later kwam de tijding van den slag en van de vermeestering van Quebec, zoodat dc voorafgaande ontstemming slechts strekte om 's volks uitgelatenheid over den behaalden roem nog te ver- hoogen. Zij werd echter spoedig getemperd door een innig medegevoel en grievend leedwezen over den dood van den jeugdigen held. Vreugde, smart, nieuwsgierigheid verbazing,"" schrijft een ooggetuige, instonden op ieders gelaat te lezen; hoe meer er werd nagevorscht, hoe hooger de bewondering steeg. De rouw over Wolfe werd door alle standen rijken en armen hoogen en geringen gedragen. Tóen het vaartuig met zijn lijk te Portsmouth vóór den wal het anker vallen lietwerd het zielloos over schot te midden der hoogste eerbewijzingen aan land ge voerd; de vlaggen woeijen halver steng; er werden mi- nuutschoten gelost, en een talrijk geleide stond met verdekt geweer gereed de lijkkist in ontvangst te nemen. Zijn lijk werd vervolgens bijgezet in de Kerk te Greenwich naast dat van zijnen vaderdie hem slechts weinige maanden was voorafgegaan. De aandoeningen der moeder op het graf van haren eenige den trots zijns vaderlandste schilderen vermag alleen het penseel van den kunstenaardaartoe zijn woorden te koud en te traag.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 118