S9 bekrompen zijn zoodat men met zekerheid voorspellen kan dat hij op den duur niet in staat zal wezen het onderwijs te volgen. Al was hij nu in het eerste geval nog zoo vlug van begrip en in het tweede geval nog zoo veelwetendhij wordt onherroepelijk in de rubriek der onvoldoenden geplaatst. Wat nu eindelijk de vierde vraag aangaat, of er te veel lot het examen gevorderd wordt, ik geloof niet, dat iemand dit zal beweeren, die het hij Koninklijk Besluit bepaald programmain zijne détails nagaat. Maarzegt menhet moet toch ergens aan liggen want er is geen uitwerksel zonder oorzaak en ik geef die wijs- geerige grondstelling volkomen toe het ligt ook ergens aan. Wat dat nu eigentlijk isdunkt ons van genoegzaam gewigt, om er een enkel woord over te spreken, en aan den Redacteur van dit Jaarboekje te verzoeken, dat woord te plaatsen ook al mogt het sommigen voorkomendat er al reeds in de verschillende jaargangen meer dan genoeg over dat onderwerp is geschreven. Viel klopfen macht den Braten Weich, Viel tropfen hohlt den Stein. En ingevolge die waarheid zullen wij ook nu weder op dat onderwerp terugkomenal werd er dan maar één enkele van de steenendie de hersenkas van verscheidene onzer Nederlandsche Onderwijzers schijnen op te vullengenoeg zaam door uitgehold, om er een beetje gezond verstand en helderder inzigt in de opleiding der aan hen toevertrouwde knapen in te kunnen leggen. Eene eerste reden van de betrekkelijk geringe resultaten die de Aspiranten-examens opleverenligt volgens onze over tuiging, in hel verkeerde denkbeeld, hetwelk velen aan kleeft, dat zijdie den ladder der wetenschap het hoogste opgeklommen zijnde grootste kans tot slagen hebben. Hel is niet de groote massa, die in dat jonge hoofd wordt za- mengeperst, die eene aanbeveling is. Het programma voor het examen is niet een minimum, in dien zin namelijkdat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 121