62 ophoudelijk stampen en persen, uitgemonsterd met eene la ding van wetenschapdie bij den eersten aanblik eene schijn van geleerdheid geeftwelke verblindt, maar waaraan dat arme hoofd zoo veel te dragen heeft, dat hij het op de dagen van het examen nog even kan vasthouden, doch het, zoodra de poort van Breda weêr achter den rug is, onmiddellijk bij stukken en brokken laat vallenzoodat hij helna zes weken builen de persmachine te hebben doorgebragt, alles weêr schoon kwijt is. Maar omgekeerd wordt er ook zoo menig helder natuurlijk oordeel in die moordholen van het gezond verstand met den kwast der dorre schoolgeleerdheid overgestrekendat het op 't laatst bijna onmogelijk wordt het te herkennen onder die dikke lagen waaronder het ver borgen wordt; dat het niet zelden ondoenlijk is, den vonk, die onder de doode asch glimt, nog op tc sporen. Menigeen denkt mogelijk, dat wij hier overdrijven, maar het zou niet moeijelijk zijnhun met bewijzen te staven en zij allen, die in de Aspiranten-examens te Breda hebben zitting gehad, zullen u hetzelfde zeggen, dat meer dan eene school in ons gezegend vaderland eene plaats des verderfs is voor de krachtige wetenschappelijke ontwikkeling van het jongere geslacht. En deze alleen ook bedoelen wij met de bovenstaande woordendie ook door hendie eene tegen overgestelde rigting in hun onderwijs en hunne opleiding volgenzonder den minsten twijfel beaamd zullen wordeit. Maar zonder zelfs nog zoo ver te willen gaanen den grond van bet verkeerde, dat aan de opleiding dor jeugd verbonden is, alleen te willen zoeken in die enkele scholen die door de onwetendheid in persoon bestuurd worden, en waaruit niets goeds hoegenaamd te voorschijn komt of kan komenzal men moeten erkennenen 'l zal hem die in de gelegenheid is, de zaak naauwgezet te onderzoeken, op de overtuigendste wijze blijken, dat er over het algemeen, zelfs op overigens zeer goede scholen, te weinig gedaan wordt, om het verstandhet redeneervermogen te ontwikkelen terwijl het geheugen boven alle perk en maat belast wordt,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 124