63 zelfs in die vakkenwaar het geheugen nagenoeg niets mede te maken heeft. Zou men het geloovendat op een onzer scholen van vrij goede reputatiede jongelieden ge noodzaakt waren, de paragraphen van buiten te leeren waarin het leerboek van de Meetkunst verdeeld wasdat ze verpligt waren, bij het bewijzen eencr stelling, grif weg te kunnen zeggen»en nu weten wij volgens 2b dat de loodlijn enz.," of »en nu zullen die driehoeken ingevolge 70 gelijkvormig zijn, want in 2 was bewezen enz." Men gelooft het niet? Le vrai peut quelquefois n'être pas vraisemblable. En zoo is het niet alleen in het wiskundige, maar nog in veel lioogere mate in die vakkenvan welke vele beweren dat ze zuiver lot het gebied van het geheugen behooren en bij welker beoefening men de uitmuntende gelegenheid, die zij aanbieden om het oordeel te scherpengeheel uit hel oog verliest. Wij willen hier, om onze meening te verduidelijken, eenige voorbeelden geven uit het examen in de geschiedenis, omdat wij daar dit jaar persoonlijk meê belast waren, en dus meer uit ondervinding kunnen spreken. Ik ben met een Aspirant aan het pralen en beweeg mij eerst, zoo wat in 't algemeen, op het gebied der vaderland- sche historie, die hij natuurlijk geleerd heeft »uit Bosscha, mijnheer." Na regis en links te hebben aangeklopt hier een goed en daar een slecht antwoord te hebben bekomen vraag ik hem, of Karei V familie was van Karei den stouten. Plotselinge verbazing Dat staat niet in Bosscha Wij gaan aan hel onderzoekenen beginnen met na te gaanwie de vader van Karei V wasom daarna lot zijne vroegere voorouders op te klimmen, en te zien, of wij zoo doende licht in de zaak kunnen verkrijgen. Een tweede zwarigheidTot nog toe heeft de Aspirant de reeks der vorsten alleen »van boven af" geleerd, en »van onderen af" verklaart hij ze niet te kennen. Om hem weer op bekend terrein le brengen, vraag ik hem, of iiij de Graven van Holland uit de verschillende huizen kent.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 125