6G grooler is dan Engelanddan begint hij al zeer in mijne schatting tc dalenen als hij mij vertelt zoo als 't op een der examens is verteld geworden, dat het zesmaal honderd duizend vierkante geographische mijlen groot isen daarbij nog ieder der gezegde mijlen verklaart te hebben eene groote van twintig uren; dan begint hij al zeer wrak te staan, ook al wist hij de namen van al de planeten en het getal palen waarop liet paleis van Amsterdam gebouwd is van buiten. De oude klagt, dat er ook zoo ontzettend veel van de jongelieden gevergd wordt, is volkomen ongegrond, wanneer men de zaak helder inzietwanneer men maar geloof wil slaan aan de zoo honderdmaal geuite verzekeringdat het ons om dat vele niet te doen is, maar dat wij vóór alles zoeken naar ontwikkeling van het denkvermogenverecnigd met eene tamelijk voldoende kennis, met eene zoodanige als men met regt van den beschaafden knaap van 1 S a 16 jaar verwachten mag. Het bewijs daarvan zou ieder in hel oog vallen, die tegenwoordig kon zijn wanneer de Commissie van examen haar eindresultaat opmaakt. Wij leven in een tijd van statistieke tabellen, van cijfers en van feitenen daarom mogen een paar opgaven in dien geest enkele punten van hetgeen wij hierboven schreven toelichten. Er zijn dit jaar 1G6 Aspiranten geëxamineerd; daarvan hebben er 90 voldaan; wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dal werkelijk het alleruiterste gedaan is, om in de groote behoefte te voorziendan kan men zonder overdrij ving stellendat slechts de helft van de Aspiranten dat is van de jonge lieden, die op enkele uitzonderingen na, door de onderwijzers als genoegzaam toegerust tot het examen naar Breda gezonden warenaan de vereischten van dat examen hebben kunnen beantwoorden. Wij aarzelen niet, dat een slecht resultaat te noemen. Wil men in reke ning brengenen wij zijn do eersten om de billijkheid daarvan toe te gevendat de Commissie van examen zich omtrent sommigen vergist kan hebben, dat er afgewezen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 128