so Wat is dan hel vaandel? Indien gij geen trouw in het hart hebtindien uwe ziel ongevoelig isindien uw verstand het geloof verwerpt zult gij hel nimmer vatten. Het vaandel is de dorpsklok; het regiment wordt er door beschutonder zijne schaduw leeft menen onder zijne schaduw sterft men. In zijne roemrijke plooijen omvat het de eer van het korps en de eer van het land. 't ls het schitterend lichtpunt, waarin aller blikken zich vereenigen; ver van het vaderland en den huisselijken haardis het de liefelijke herinnering aan beide; het is hel heiligdom van het regiment. Het vaandel verlaten of verradenzou erger dan schande en lafheid wezen; het zou heiligschennis zijn. Geheele soldaten-geslachten zijn onder het vaandel van 't regiment voorbijgegaanen hebben aan hunne opvolgers dit deel van den nationalen roem als een eenvoudig erfdeel nagelaten. »Hel is slechts een vooroordeel," zeide een wijsgeer, «en ik zie daarin slechts een staak versierd met zijde en ver guldsels." Wacht er u wel voor, zulke heiligschennis te onderwijzen aan den eenvoudigen en dapperen matroosdie op de drei gende baren van den Oceaante midden der kogels en van het schrootzich aan den grooten mast van het zinkend vaartuig vastklampt, en de heilige vlag zijner natie op twee duizend uur van het vaderland omhelst. Wacht er u wel voor, zulke heiligschennis te onderwijzen aan den verminkten soldaat, die zich bloedend in zijn vaandel wikkelt, en liever sterft, dan het in handen zijns vijands te zien vallen Hoe menigmaal is niet de jeugdige soldaat, gelijk een kind bij 't zien van de beeldtenis zijner moederdoor den aanblik van het vaandel getroost, wanneer hij 's nachts in 't vreemdenland met vochtige oogen aan den verwijderden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 142