81 geboortegrond dacht Hoe menigmaal heeft niet de oude stervende krijger, in het hoorbaar gewapper en in hel ge murmel der golvingen van zijn vaandel de zuchten en om helzingen zijner bloedverwanten meenen te herkennen? Iloe menigmaal hebben niet armein de vlakte zwervende voet knechten verdwaalduitgeput en op het punt van te be zwijken, eene laatste kracht-inspanning gedaan om het vaandel van het regiment te volgendat aan den gezigteinder ging verdwijnen Wanneer over de grenzen van den geboortegrond ons oog de liefelijke velden onzer jeugd niet meer ontwraartwanneer ons oor slechts door onverstaanbare klanken getroffen wordt; wanneer ons hart te vergeefs een bevriend harte zoekt wanneer onze gedachte ons schijnt te ontvlugtenom op de vleugelen der herinnering naar het vaderland terug te keerenwanneer zelfs de zoete hoop op het punt is ons te begevendan worden wdj door den blooten aanblik van het vaandel weer geheel opgewekten aan ons zeiven weergegeven. J. Ambert. Maak uwen soldaat groot door zijn zedelijk krijgsmans- gevoel te ontwikkelen. Maak van hem den man van het vaderland. Leer hem die daags te voren nog een eenvoudig landbouwer waszijne edele roeping achten en hij zal haar weldra beminnen. Doe de snaren van zijn hart trillen, en gij zult ondervinden, hoe helder bet klankbord, onder eene ervaren handde toonen doet weergalmen. Voed de edel aardige kiemen van zijn eenvoudig instinct door een bewe- genden toespraak; wek aldus, zoo mogelijk, in zijn binnenste de krijgsmans-ridderlijkheid met hare bijna godsdienstige overleveringen opdie aan het oude Frankrijk Lauirf. en Bayard schonk, aan de Republiek Latour d'Auvergne, en aan Keizer Napoleon de grenadiers van Waterloo. J. Ambert. 6

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 143