82 Improductief! De steenen dijk, die de bebouwde akkers tegen overstroomingen dekt, is improductief, want hij brengt noch havernoch beetwortels voort. Ook de brandspuiten zijn duur en improductief; men be dient er zich zelden vansommigen hebben nog alleen bij de zondags-oefeningen gediend. De minste fontein levert meer water op dan alle brandspuiten te zamendie rustig in hare huisjes staan en geen enkelen voorbijganger drenken maar als er brand isdan redt dit improductieve werktuig de bank van Frankrijk en het paleis der ïuilerieën, den rijkdom en het gezag des lands. Het geweer van den soldaat der Infanterie levert stellig minder op dan het minste jagtgeweer. In 't geheele leger is geen enkel geweer, dat nog maar één patrijs gedood, en derhalve een wildbraad of een pastij voortgebragt heeft. Het kost heel wat geld, om dat modelgeweer op het rak te onderhouden; maar den 2dc" December 18S1 heeft dit improductieve werktuig heel wat meer gered dan de bank van Frankrijk en het paleis der Tuilerieënhet heeft toen alle banken en alle paleizen van Europa gered; dat impro ductieve werktuig heeft de kunsten beschermdde mu séums de kerkenhet leven der mannen en de eer der vrouwen. Hel ijzer, tot eene schaar in de handen van den kleermaker gesmeedhelpt eenen rok voortbrengendan is hel produc tief. Het ijzer van den bliksem-afleiderdie de monumenten beschermt, is improductief. Het linnen, tot servetten geknipt, is productief; het dient in het huishouden; maar het linnen, waarop RAPHAëL en Murillo de beeldtenis der Heilige Maagd geschilderd hebben is improductief. Het brons der kanonnen, het brons der standbeelden, het brons der klokken is improductief; maar het brons der spade of van den nijptang is productief Neen het leger is niet improductief

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 144