84 Dikwijls is men onregtvaardig zonder iets te doenof liever, door niets te doen; het is dus niet alleen de daad, die het onregt wrocht. J. Amdert. Men moet nimmer moede worden billijk te zijn en wél te doen, hoe groot ook de teleurstellingen zijn, ons door de ondankbaarheid der menschen berokkend. Billijk zijn en wéldoen zijn de eerste pligtenons door de maatschappij opgelegd; bovendien gebeurt het zeer dikwijls, dat de dank baarheid van een enkelen ons meer dan schadeloos stelt voor al het onaangenamedat de ondankbaarheid van vele anderen ons berokkenen kon. Etude sur l' art de la guerrepar un officier general Russe. De militaire bevelvoering is minder een regt dat men uitoefent, dan een pligt dien men vervult. De hevelvoerder brengt zijn leven met regtdoen door. Hij heeft onophoudelijk strijd te voeren tegen de twee onhandelbaarste gevoelens door de beschaving in het menschelijk hart gelegd de ei genliefde en het eigenbelang. Hij moet nu eens rnet schrander overleg, dan weer met onwrikbare vastheid, twee andere gevoelensde vrees en de hoop aanwendenom alle driften te beheerschendoor de twee eerstgenoemde te weeg gebragt. J. Ambert. De mocijelijkheden der bevelvoering zouden de menschelijke krachten te boven gaan, indien zij niet in de gehoorzaamheid en het vertrouwen, die medewerking, dien ijver en die toe wijding vondenwelke wonderen voortbrengen. J. Ambert. Het regiment is een gezinwelks verleden min of meer roemrijk, welks oorsprong min of meer oud, welks naam min of meer zuiver is, welks zonen het vaderland min of meer nuttig zijn.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 146