86 In dé schaduw van zijne nietdenkende bajoneten dat is juist zijn roem verrijken zich dezenterwijl genen hunnen geest verheffenen de eeuw groot wordt en de beschaving vooruit gaat. Die soldaat is de meest volledigede edelstede zuiverste uitdrukking der beschaving door het Christendom voortge- bragt, want hij brengt het Christelijk denkbeeld in praktijk: de zelfopoffering. Voor zijnen naasten verlaat hij zijn gezin, zijne woning, zijne velden de graven zijner vaderen. Hij laat niet zelden zijne oude moeder in armoede achter, om de wacht bij de openbare schatkist te betrekken. Hij was beschroomden de wet maakt hem stout. Hij beminde de stilte, en de wet werpt hem in het rumoer. Hij had eene verloofde, en de wet scheidt hem van haar. Zijne dagen en nachten, zijn verleden en zijne toekomst, zijn ligchaam en zijne vermogens, zijne goederen, zijne vrijheid, zijn leven, hij geeft alles aan de maatschappij, die rustig slaapt omdat die man waaktaan de maatschappij die zich verrijkt omdat die man van alle schatten afziet; aan de maatschappij die leeft omdat die man sneeft. Is dat dan niet wat onze heerlijke godsdienst onder den naam van zelfopoffering eischt Ik herhaal het u De krijgsmanspligt is altijd grootschomdat hij door de zelfverloochening geheiligd wordt. Vraag dan niet, waarom de krijgsmans-loopbaan in eere is. Blind zijn zijdie het niet begrijpen Dwaas en kwaad aardig zouden zij zijn, die het wilden beletten. J. Ambbrt. Europa is bedekt met reizigers, waarvan sommigen in het vreemdenland de gevangenissenanderen de spoorwegen gaan bestudeerenallen eene zaakdie nuttig voor het vaderland is.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 148