87 Er is ééne zaakdie zeer nuttig voor het vaderland is die zaak bestaat onder onze oogenzij heet het leger. J. Ambert. Indien de beredeneerde nieuwheids-zuchtdiegene welke uit de verhevenste gevoelens en den edelsten zin des menschen ontspringtin alle opzigten de grond-oorzaak van naijver en vooruitgang isdan is daarentegen de plannenmakerij welke in hare overdrijving de vrucht van den hoogmoed en der onwetendheid iseen der grootste geessels van onzen tijden de voornaamste oorzaak der omverwerpingenwaarvan wij getuigen zijn. Inderdaad de wereld is vol van ijverzuchtige nullendie zich inbeelden genieën van den eersten rang te zijn, en die de dwaasheid hebben van alles op de oppervlakte van den aardbol te willen hervormen. Staatkunde, finantiën, admi nistratie, wetten godsdienstzeden niets ontsnapt hunner bedilzucht. Te beperkt en te hoogmoedig, om wat dan ook te achten en te ontzienhebben zij slechts één doeldat van te vernielen menschen zakenalles God zelf staat aan hunne beleedigingen bloot. Indien Karel de Groote Lodewijk XIV en Napoleon te rugkwamen, zouden zij zich hooren heoordeelen door scho lieren en pruikmakers! De oudste, de nuttigste, de meest geachte zaken staan aan de hevigste aanvallen bloot. De maatschappij zeggen zij dat werk van God en den tijd, brengt armen en rijken voort; zij heeft behoefte aan den oorlog om zich staande te houdenhoe onvolmaakt en afschuwelijk De staatkunde weigert den bedelaar het regt om het hoofd van den Staat te kiezen't is een schreeuwend onregteen gruwelijke achteruitgang De schatkist belast het vuur en licht, den handenarbeid en het zout: 't is on- menschelijk en tergend! De godsdienst. zij predikt de gematigdheid en de zelfopoffering, zij heiligt het ongeluk en de onderwerping, zij waarschuwt tegen de onbeperkste vol doening aan de menschelijke begeerten en driften't is

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 149