90 door de magt der hooge rangen te verminderenwier achting zoo wenschelijk en noodig is. Beter is het, opregte vijanden dan zulke geveinsde tegen standers te hebben de eersten vallen het leger met open vizier aanzij overladen het met allerlei soort van smaad redenen en verwenschingenen juist daardoor kunnen zij het niet deerende laatsten daarentegenwenden voor groot belang in het legér te stellenen niettemin trachten zij door kleine tergerijëndoor noodlottige bezuinigingenof door verraderlijke opstokerijèn langzamerhand die stoffelijke krach ten te verminderendie, volgens het getuigenis van Napoleon, het drie-vierde uitmaken van de innerlijke waarde des legers. de Brialmont. De wereld is vol van echo-mannendie den laatsten toon herhalenwelke hunne ooren treft, en een vast geloof hechten aan het oude spreekwoord: wie stilzwijgtstemt toe de Brialmont. Er bestaat geen onafhankelijkheid, geen wezentlijke onzij digheid dan diewelke op eene degelijke militaire organisatie berust. Een volkdat door zijne instellingen sterk iskan altijd op vrienden en ondersteuning rekenen een zwak volk daar entegen, vindt altijd overheerschers zelfs in zijne bondge- nooten. Alleen met de eene hand op het gevest van haar zwaard, zegt Clivus, »kan eene natie de andere hand aan eene edelmoedige mogendheid toereiken. Vindt deze u zwak en kruipend; dan veracht en vertrapt zij u." de Brialmont. Eene natiedie onmagtig is om zich te verdedigenver beurt hare regten op de onafhankelijkheidverbreekt hare innerlijke zoowel als hare uiterlijke zedelijke krachten doet schandelijk afstand van de achting niet alleen harer vijanden maar ook harer vrienden. Bovendien maakt zijindien ze zich

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 152