92 een drukkende last voor 's lands geldmiddelen voorgesteld en de krijgsman als eene nuttelooze weelde beschouwd. Zoo lang echter de eeuwigdurende vrede nog niet gesloten is, zoo lang kan men niet den krijgsman als zijn geschut in hel tuighuis opleggenhem niet als de looden soldaatjes in de doos bergenom hem te voorschijn te halen wanneer het gevaar 't geliefde vaderland dreigt. Hij moet integen deel onvermoeid bezig blijvenen zich gedurende den vrede tot den oorlog voorbereiden. En wat is de steeds weder- keerende eentoonige dienst in vredestijd, in vergelijking met den nooddwang, de ontberingen, de inspanningen van den oorlog? Wie of wat kan den soldaat de genoegens en het levensgenot vergoeden, die hij ten offer brengt; hem scha deloosstellen voor de levensjaren, welke hij inboet, of vaak door zorgen neergedruktdoor ziekte gekweldin vroegen ouderdom doorkwijnt Alleen het bewustzijn eener trouwe pligtsvervulling kan ons hiervoor troosten. Doch smartelijk blijft het steeds, wanneer wij de waardeering van anderen missenen daarvoor harde beoordeeling en geringschatting moeten inoogsten. von Wachholtz. Gedurende het beleg van Brieg (door de Franschen onder Lefèvre-Desnouettes in Januarij 1807) ontvingen de koop lieden in de vesting een wenkgeen koffij of suiker meer te verkoopenopdat er genoegzame voorraad voorhanden mogt blijven, om er de belegeraars bij hunnen intogt op te onthalen von Wacuholtz. Bij de bestorming van Halberstadt door het vrijkorps van den Hertog van Beunswijk-Oels werd de Majoor Scrievek doodelijk gewond. Alvorens de ingenomen plaats te verla ten ijlde de Hertog naar zijnen Majooren vroeg hem of hij nog eenigen wensch te vervullen bad. Scriever aarzelde met zijn antwoord; doch toen de Hertog zijne vraag dringend herhaalde, verzocht hijdat deze zijne schulden betalen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 154