109 gevolg van zijne persoonlijkheid, maar niet van de pogingen welke hij aanwendt om zich bemind te maken en die door gaans slechts blijken van zwakheid zijn Set' .fti'ieg für roaljre ftciegec. De onwrikbare overtuiging van een vast karakter, dat eene onvoorwaardelijke gehoorzaamheid noodzakelijk is om vele menschen tot één doel te vereenigendraagt zeer veel bij om hen goed te leiden en gunstig op andere te werken. Zijn woord, zijne handeling wordt een sprekend voorbeeld, en sleept anderen mede om het te volgen. Daarom hebben oudein hun handwerk ervaren soldaten een zoo vermogenden en weldadigen invloed op hunne jongere wapenbroeders. Idem. De taktiek dergenen, die de wetten willen schenden of ze ten voordeele eener partij veranderen, bestaat altijd in het verminderen en belemmeren der werking van de krijgsmagt die hen noodzaakt de wel te achten en daaraan te gehoorzamen. De uitvoerende magl is wel het hoofddoel hunner aanvallen maar om deze te ontwapenen alvorens haar te bestrijden wordt eerst de krijgsmagt aangevallen. Alvins. Terwijl men overal strijd voert, terwijl men de gouverne menten omver werptwaaraan de wereld welligt den lang- durigen vrede verschuldigd isdien wij achter ons hebben ^1S48)zien onze staatkundigenonze landhuishoudkundigen en onze schrijvers slechts den ceuwigdurenden vrede zij droomen slechts van de broederschap der volkeren. En toch wat zijn we niet ver verwijderd zelfs van de broederschap tusschen landgenootenZie den gezeten koopman zie de rijkendie welligt hunne fortuin slechts verschuldigd zijn aan de afdoende bescherming der openbare magl; welnu, zij zijn hetdie met beleedigende smaadredenen aan de staande legers rekenschap komen vragen van de sommen die deze gekost hebben

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 171