112 zijn hoogste roem, het toppunt zijner eer, ja zijn grootste loon slechts daarin beslaat, oin voor Vorst en Vaderland zijn naar daden dorstend hart te laten uitkloppen. Underer armee. Bij de studie der krijgs-svslecmen der krijgs regels en der krijgs-theorie wordt veel oordeel vereischt om niet in een doolhof te geraken: de heeren Tactici spreken elkaar in hunne boeken menigwerf zonder eenigen tact tegen en de Strategen vergelen daarbij niets dan juist het zwaard. De militaire letterkunde heeft veel van een geneeskundig consult de Ailopalhen zien in de aderlating de redding des zieken de Homoeopalhen den dood. Concentrisch aanvallen en excentrisch lerugloopenbeveelt de brutaal geniale Bülow zijne tegenstanders en recensenten tellen hem een geheel lexikon van gewonnen veldslagen op, xvaarin juist het tegendeel noodig was. Het tirailleurgevecht gaat boven allesdaarmee hebben de Franschen de wereld veroverd, zoo predikt Valentini's gouden mond;toegege ven, zegt de grondige Decker; maar eigentlijk heeft het toch hunne verstandige geschuts-aanwending gedaan. Lloijo wil dunne, zich ver uitstrekkende slaglinicn; Jomini colonnes en massa's. Kuiter-aanvallen mislukken steedswanneer zij niet behoorlijk door geschutvuur ingeleid en voorbereid zijn, roepen de vuuraanbidders; wel zeker, waarom niet, spotten de Setdlitzeh, dat zou ongeveer hetzelfde zijn, ais meldde men onderdanig de naderende komst der Kavailerie aan, die juist door hare plotselinge verschijning verrassen moet. Vooral steeds onmiddellijk op het centrum losZoo kommandeeren de kleine Napoleons in 's hemels naam niet! liever den vijand omtrekken, raden de groole Fritzen. Hoe meer reservesdes te zekerder is de overwinningzegt de krijgsgeleerde Generaal Rogniat; Majoor Müller meent daarentegenwanneer de Veldheer al zijne troepen in 't gevecht gebragt heeft, kan hij zelf een geweer in de hand nemen en mee schieten. Slechts de drie hoofdwapens af-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 174