Unéuer Ju-mee. US meest eerzuchtige verrigtingen kan hij geen hooger doel hebbendan zich eindelijk met het zalige denkbeeld neer te leggen gij hebt uwen pligt getrouw volbragt. Het bewustzijn van nooit afgeweken te zijn van redelijk heid en billijkheid, van waarheid en trouw, van ridderlijk heid en eergeeft aan ons geheele doen en laten eene rustige kalmte in alle moeijelijkste omstandigheden van het militaire leven. Gij moogt niet legen uwen eed en tegen uwe eer handelenen dan kunt ge veilig hel noodlot tarten. Voorspoed, roem, hooge waardigheden en orde-teekenen zullen welligl uw deel niet zijnmaar wie in uw binnenste weet te lezen, ziet het, dat gij met vrucht werkzaam ge weest zijt, en eenmaal staan om uwe lijkbaar de makkers, die u gekend hebbenen zij zeggen uit de volste diepte hunner overtuiginghij was een man van eer Idem. Geheel de wetenschap van het geluk ligt in één enkel woord opgeslotenen dat woord is bezigheid. Alles hangt af van het behoorlijk aanvullen der leegte van het leven. Wie zich het best weet bezig te houden, is het gelukkigst. Men kan niet zonder illusiën leven, en zoodra men nog slechts weinig geleefd heeft, vervliegen zij alle. Dan kan alleen eene voortdurende bezigheid ons reddenzij voert ons tot het einde, en belet ons ongelukkig te zijn. Men moet zijn noodlot weten te beminnen. Wij hebben het niet in onze magt het te veranderenmaar het hangt slechts van ons zeiven af, ons aan eene bezigheid te hinden die ons, gelijk de groole Bossuet zeide, behoedt voor de onverbiddelijke verveling, welke anders met ieders leven gepaard gaat. Aan de verveling ontsnapt men echter alleen door eene gedurige bezigheid, die dagelijks wederkeert en een bepaald Joel heeft. De ernstige bezigheden zijn het, die de 8*

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 177