117 geheele geheim hunner onbepaalde magten van de afgo dendienst die zij inboezemden. de Brack. Het slechtste besluitdat men op het slagveld nemen kan is besluiteloos te zijnde aarzeling is erger dan de on wetendheidzij is het bewijs van zwakheid. de Brack. Wees niet te haastig met den jongen mensch van lafheid le beschuldigen, die bij 't eerste schot verbleekt. Hij kan eene vaste wilskracht bezitten, hij kan het hart op de regie plaats dragenmaar zijn zenuwachtig gestel en de bleekheid op het gelaat is nog geen teeken van vrees. Waar is de oude krijger, die met de hand op het geweten durft be- weeren dat hij den vuurdoop ontving, zonder er door ge schokt te zijn de Brack. Wen heeft te regl gezegddat niet hij het leven veracht die er de eer boven stelt. Hij acht de eer slechts op hare juiste waarde. de Brack. De soldaat heeft minder behoefte aan vrijheid dan aan die billijkheiddie voor allen dezelfde isen die de schaal slechts ter gunste van de wezentlijke verdiensten doet over hellen. Zoo lang de soldaat even veel lijdt als zijne makkers klaagt hij niet; zoodra hij wat minder dan zij met geluk bedeeld isschreeuwt hij over de onregtvaardigheid. Deze zijne geaardheid moet het rigtsnoer zijn der handelingen van zijne meerderen. de Brack. Indien het grondbeginsel der gelijkheid ook al niet dooi de krijgstucht kan worden toegelaten, dan mogen ten minste de voorregten van het bevelhebberschap zich niet verder uitstrekken dan billijk is. Te velde moet er derhalve zoo

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 179