^fiegépfjifoêopfjie. 420 andere resultaten mijner geleerdheid, die mij heel wat zweet gekost hebben daarmee kan ik als Botokude mijn broek met de hand ophouden, als er een knoop af is, en ik mij niet als sans-culotte of Decamisados vertoonen wil, ik mag van honger stervendewijl ik geen eten kan kokenik mag te voet naast mijn paard loopenals het lam is en ik niet juist een hoefsmid ontmoet. Idem. De ware dapperheid bestaat daarindat men in staat is om ook zonder getuigen datgene te verrigtenwat men ten aanschouwe der menigte onderneemt. Larochefoucauld. De invloed, dien de officier door middel van de krijgstucht onmiddellijk op den soldaat uitoefent, hangt geheel en al van zijn persoonlijk karakter af. Hieruit volgtdat die invloed meer afhankelijk is van karaktersterkte dan van wetenschappelijke kennis, en daarom is het verklaarbaar, hoe de onderge schikten zonder met een grooten voorraad van geleerdheid toegerust te zijn, hunne meerderen met zoo veel juistheid beoordeelen kunnen. De beoordeeling toch van zedelijke kracht of zwakheid valt ieder gewoon menschenverstand gemakkelijk. Opdat het leger door den magtigen hefboom der krijgstucht met een echten krijgsmans-geest bezield worde, is het bo venal noodzakelijk dat de gezamentlijke gezagvoerders dezen geest in hooge mate bezitten. Alleen dan zullen zij krachtige aanvoerders zijn, en hunne ondergeschikten met dien vonk weten te elektriseerenwaardoor de zege aan onze wapens verzekerd kan worden. Idem. In andere standen kunnen er omstandigheden zijnwaarin de pligt grenzen heeft, en althans niet tot in den dood voert: bij den krijgsman daarentegen is het wagen van het leven een eerste vereischte. Idem.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 182