VERDUISTERINGEN ENZ. In dit jaar wordt de maan niet verduisterd, terwijl de beide voor komende zons-vei'duisteringen bij ons niet zigtbaar zullen wezen. I. De eerste zons-verduistering heeft plaats in den nacht tusschen 25 en 26 Maart. Het begin der verduistering op aarde zal wezen te 8 u. 10 m. 's nam. van 28 Maart, en het einde te 1 u. 28 m. 's voorm. van 26 Maart; van 9 u. 8 m. 's nam. tot 0 u. 52 m. 's voorm. zal zij zich op de aarde totaal ver- toonen. Zij is zigtbaar op den Grooten Oceaanin Australië en Noord-Amerika. II. De tweede zons-verduistering heeft plaats in den morgen van 18 September. Het begin der verduistering op aarde zal wezen te 2 u. 87 m. 's voorm., en het einde te 8 u. 52 m. 's voorm.; zij zal van 4 u. 2 m. vm. tot 7 u. 47 m. vm. op aarde ringvormig worden gezien. Deze verduistering is zigtbaar in het Oostelijk gedeelte van Europa, in Australië en een klein gedeelte van Afrikadoch vooral in Asiëwaar zij zich ring vormig zal voordoen. NB. De planeet Venus is van het begin des jaars tot in liet begin der maand Mei avondster; op het einde van Mei begint zij zich weder als morgenster te vertoonen en blijft als zoodanig tot het einde van December zigtbaar. De planeet Mars laat zichvan Augustus tot het einde van December, vóór de opkomst der zon aan de oostzijde van den hemel waarnemen. De planeet Jupiter laat zich gedurende Januarij en Februarij des avonds aan den westelijken hemel waarnemen. In Mei be gint zij zich 's morgens te vertoonenen in de tweede week van Julij komt zij te middernacht op en blijft verder tot het einde des jaars des avonds zigtbaar. De planeet Saturnus gaat in het begin des jaars te middernacht door het zuiden en vertoont zich hoog aan den hemelzij laat zich tot in Junij aan den westelijken hemel waarnemen. In Augustus vertoont zij zich weder des morgensen in het mid den van September zal zij te middernacht opkomenom tot het einde van December des avonds aan den ooslelijkcn hemel zigt baar te blijven.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 22