51 Wanneer wij toch de Ranglijst der Officieren van het Indische leger raadplegendan bevinden wijdat het wapen der Artillerie aldaar 2ü Kapiteins telt. Aangenomen nu, dat de 29 thans geplaatste Kadets allen gelijktijdig hunne be stemming als Officier bereiken, en dat zij het geluk hebben van te blijven leven, dan zouden de hoogst geplaatsten der promotie reeds den Hoofd-officiersrang beklecdenwanneer de laagst geplaatsten nog Luitenant zijn Dit is zeker een grooteeen zeer groole prikkel voor deze Kadetten om te wedijveren, ten einde tot de eersten hunner promotie te behoorenwij vestigen er met klem en nadruk hunne aandacht op, daar zij levendig dienen te be seffen, dal zij gedurende hun vierjarig verblijf op de Aka- demie een veel grooteren invloed op hunne volgende loopbaan kunnen uitoefenendan wanneer zij eenmaal de épaulet verworven hebben. Intusschen, hoe zij ook wedijveren mogen, die 29 kunnen niet allen N°. 1 van hunne promotie zijnhet verschil kan door den wedijver op andere individus worden overgebragt maar één hunner zal N°. 29 wezen, en zelfs zal N". 8 reeds in eene zeer ongunstige verhouding staan tot N°. 1wat de kansen op bevordering betreft. Dit nadeel alleen was voorwaar groot genoeg, om niet plotseling een zoo groot aantal toe te laten; maar het is niet het eenige. Gelijk wij reeds zeidenmen heeft bij het examen tot toelating de grootst mogelijke toegevendheid moeten gebrui ken om toch maar de opengestelde plaatsen te kunnen ver vullen. Die toegevendheid werkt nadeelig op het onderwijs; het verschil in gehalte tusschen de Kadets eener zelfde klasse wordt daardoor zeer groot, en dit is een nadeel zoowel voor de best ontwikkelden als voor hendie meer achterlijk zijn. De onderwijzer toch moet zich te veel met de laatsten bezig houden, ten koste van de eersten; en hoeveel hij dit ook doen moge, de achterlijken worden slechts middelmatig. Het is uiterst moeijelijk, hierin den juisten middenweg te volgen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 53