11 Ontbied don Kolonel van het 64"° Regiment," gelastte de Keizer. Weinige minuten later verscheen de Kolonel. "Kolonel," sprak de Keizer, »wat beteekent deze zinsnede in het rapport des GeneraalsIn een bloedig gevecht met eene Guerillahende van het Noorden werd de Kolonel van het 6£,tc Regiment gevangen genomenhij zou doodge schoten zijnindien niet een jong uitgeweken Franschman die de dienst van den Koning van Spanje verlaten heeft zoodra de oorlog uitbarstteen nu eenzaam op de bergen woonthem ter hulp gekomen ware." "Ja, Sire!" antwoordde de Kolonel, »dit jonge mensch diende mij als schilden ontving zelf zeventien wonden terwijl hij mij verdedigde." Hoe heeft zich dat toegedragen vroeg de Keizer haastig. »Ik was met ongeveer tien man, het overblijfsel mijner kolonne, verdwaald. Plotseling zag ik mij in eene hin derlaag ingesloten; men beschoot ons op zeer geringen af stand. Wij bevonden ons in een woestenengenhollen wegwaar elke struik en elke rots dood en verderf tegen ons uitbraakte. Weldra had ik nog slechts vier man over,—vier gewonde, wankelende mannen, dieniets anders meer doen konden dan met eere stervenWij hadden tien Guerilla's tegenover onsdie thans uit hunne schuilplaats te voorschijn kwamenen mijne vier man dooddenzij maakten zich van de teugels van mijn paard meester, en een hunner rigtte bereids zijnen geweerloop op mijne horsttoen plot seling een heldere schijn van de naastbij gelegen hoogte bliksemde; - ik zag den man, die mij aanviel, wankelen, de buks viel uit zijne handen en ik hoorde een schot. Een kogel van de hoogte had hem op de plaats gedood. Tevens vernam ik eene stem, die mij in het Fransch toeriep: »geef u niet overDeze onverwachte hulp gaf mij mijne koel bloedigheid terug. Met een pistoolschot trof ik het hoofd van den Spanjaarddie het naast bij mij was. Een ander schotdat wederom van de hoogte kwam, velde een derden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 73