12 Spanjaard. Thans zag ik een jong menschmet ontblooten hoofd en vliegende hareneen pistool in de hand en een rookend geweer aan den riemop mij toe snellen. Ik liet mijn paard een sprong terug doen en naderde mijnen redder. Terwijl wij onderling blikken wisselden om onze afspraak te maken, verschansten wij ons achter eenen boom; ik steeg af, en plaatste mijn paard vóór ons. Viermaal gaven wij vuur; drie Spanjaarden vielen, zoodat er nog slechts drie overbleven. In 't zelfde oogenblik echter trof een kogel mijnen schouder, en ik viel op den grond; mijn eenige verdediger had geen kruid meeren werd door de Span jaarden omsingeld. Hij greep mijnen degen en verdedigde zich dapper, zoo dapper, dat ik, toen ik na eene on- magt van verscheiden minuten weer de oogen opende, hem bezig zag mijne wond te verhindenen haar met water uit eene nabij gelegen bron te wasschen. De drie Spanjaarden lagen dood aan mijne zijde; hij had den een met een kolf slag geveld, en de beide anderen waren in de borst gewond. Mijne wond beleekende niet veel, en ik stond op om hem te dankentoen ik hem echter de hand reikte zag ikdat hij bleek en met bloed bedekt was. Hij had zeventien wonden van Catalaansche messen ontvangenen toen hij mijne hand vatten wildebegaven hem de krachtenhij viel in onmagt in mijne armen. Gelukkig was het schieten vernomenen eene kompagnie Karabiniers rukte snel tot onze hulp op. Ik liet den moedigen man in eene tent dragen. Hij moet het bed nog houdende artsen meenen echter voor zijn leven te kunnen instaan." «Waar bevindt hij zich thans?" vroeg de Keizer. «Niet ver van hier, Sire! in mijn eigen tent.'' De Keizer wierp zijn mantel om, en zeide haastig: »ik wil den jongen man zien; voer mij bij hem." De Kolonel nam een fakkel en geleidde den Keizer in zijne tent. De jongeling sliep. Hij zag er bijna nog als een knaap uithij was blond zonder baardklein en tenger gebouwdde Keizer gelastte hem te wekken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 74