u Napoleon verdiepte zich een oogenblik in zijne gedachten en vroeg daarop plotselingwaar is uwe moederwaar uw broeder?" »ln Engeland, Sire; bij den Koning." Zijn zij rijk «Dat is men nooit, wanneer men banneling is." «Welaan," zeide Napoleon, «indien ik uwe moeder hare goederen wedergeef, indien ik haar naar Frankrijk terug roepindien ik uwen broeder eene aanstelling als Kolonel en u den Luitenants-rang schenk?" «Sire," zei de jonge man op eerbiedigen maar vasten toon, «al ons bloed behoort den Koning." Eene beweging van ongeduld vertoonde zich op het gelaat des Keizers, en hij stiet de barsche woorden uit: «maar Mijnheer ge vergeet uw vaderland geheel en al." Max boog het hoofd nederen mompelde zachtjes «ja dat is waar." «Ik geloöf, dat de tijd der Bourbons voorbij is," voer Napoleon voort, «en ik houd mijne dynastie voor goed ge vestigd niemand echter heeft meer achting voor oude her inneringen dan ik. Ik begrijp en billijk uwe trouw; maar Mijnheervóór den Koning en vóór den Keizer bestond het vaderland, en dit vaderland eischt uwe diensten." Max aarzelde. «Mogt de fortuin der oude Monarchie gunstig worden,' zeide de Keizer, «dan staat het u vrij, tot haar over te gaan -ik verlang geen trouw." Nog aarzelde Max. «Welaan, Mijnheer!" begon de Keizer weder: neem een besluit. Ge zijt dapperge draagt een ouden naam en Frankrijk heeft u noodig." «Nu dan, Sire!" sprak de jonge man, «laat mij als een voudig soldaat bij een Regiment intreden." «Waarom als eenvoudig soldaat?" «Dewijl ik slechts mijn vaderland dienen wil." «Neenge zult onder mijne pages opgenomen worden."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 76