15 En toen de jeugdige Kervegan op nieuw aarzeldevoegde Napoleon er bij: »mogt het Gode behagen de Bourbons weder ten troon te verheffendan zal ik eigenhandig aan Koning Lodewijk XVIII schrijvendat ik slechts in den heiligen naam des vaderlands uwe bedenkingen overwin- nen kon.'' Max diende een juar als page; toen liet hij zich overreden in de Keizerlijke Garde over te gaanwaarin hij weldra een hoogeren rang verwierf. De Keizer voerde hem in zijn ge volg mede naar den Rhijnnaar Duitschland en naar de oevers der Berezina. Overal deed de zoon van den held der Vendée zijnen pligtmaar overal riglten zich zijne blikken naar het oord, waar zijne oude Koningen in ballingschap zuchtten. Frankrijk, zijnen Koning en zijnen voorouders getrouw, beschouwde hij Napoleon slechts als het tijdelijk opperhoofd der groote natie, als den man, die door God uitgekozen wasom de bloedige schanddaden van het schrik bewind door zijn genie en zijnen roem uit te wisschen. Napoleon trachtte vergeefs het hart des jongen mans aan zich te binden; hij won slechts zijn degen. Tien jaren verliepen; op de dagen des roems volgden duistere dagen; de terugtogt uit Rusland was het begin"der nederlagen, en de veldtogt in Frankrijk voleindigde ze. Napoleon had zich, omringd van eenige duizend man, het overblijfsel zijner Keizerlijke garde, te Fontainebleau 'ver schanst. De Verbondenen hadden Parijs ingenomen, en de vlerken van den Keizerlijken adelaar waren gebroken. Bodewijk XVIII verliet Hartwellom Parijs binnen te ruk ken Napoleon daarentegen maakte zich gereed om naar Elba te vertrekken. Op den dag der afreize vertoonde zich de ondankbaarheid in al haren omvang. Alle mannendie lijj uit het stof verheven haddien hij magt geschonken hadverlieten hem lafhartigom de nieuw opgaande zon te begroeten. Den ganschen morgen ging de Keizer eenzaam in een af gelegen deel van het park wandelen en hoorde van daar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 77