16 hoe de eene postwagen vóór en de andere na zich van zijn huis verwijderde. Zijdie den vorigen avond het deemoe digst waren waren thans de stoutsten en de ijverigsten om zich te verwijderen. Tegen den middag keerde de Keizer van zijne wandeling terug. Het kasteel was bijna geheel verlaten. Hier en daar zag men eenen soldaat weenend aan 't venster staanmaar de dikke épauletten de schitterende uniformen waren ver dwenen. Zij spoedden zich nu naar Parijs, om den volgenden dag den Koningstroon te omringen. Napoleon schreed haastig door eenige zalen. Zijne kamer dienaars ordenden alles voor de afreiscn de wagens stonden op het vóórplein gereed. Maarschalk Bertrand teekende al degenen op die hunnen Keizer in zijne ballingschap wilden volgenen hun aantal was niet gering. Plotseling naderde een jong mensch den Keizeren bleef in eene eerbiedige houding vóór hem staan. Hij was bleek en treurig, en droeg den Kapiteins-uniform der zwarte jagers zijne donkere oogen waren vochtig, zijne inwendige gemoedsbeweging was hevig. De Keizer ontroerde op zijn gezigten riep: »Ah! gij zijt het Kervegan?" ».la Sire!" Een bittere glimlach zweefde om Napoleons lippenen hij zeide snel: »lk weet, wat ge van mij verlangt. Gij ten minste hebt mij nooit lief gehadgij hebt sedert uwe ge boorte met hart en ziel de Bourbons aangehangen; gij hebt onder mij slechts uw vaderland gedienden dat vaderland hecht zich thans aan eens anderen noodlot; gij keert dus tot uwen Meester terugdat is geheel natuurlijk. Maar gij komt toch afscheid van mij nemen, trotsch en treurig, gelijk ge immer geweest zijt. De anderen die ik met eer en gunstbewijzen overlaaddereisden afzonder afscheid te nemen. Vaarwel, Kervegan, en ontvang mijnen dank." De Keizer reikte den jongen man zijne hand; maar in stede van haar te drukken bragt deze haar aan zijne lippen en riep hevig bewogengij vergist uSireIk wil geen afscheid nemen."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 78