21 al heel wat meer te zijn dan zijne vroegere makkers, die hij vooruit gestreefd is, waardoor? Door protectie, vriend lief en anders niet. Maar gij en ik, waarde lezer, wij zijn heel andere kerels; en indien men den Generalen Staf eens flink en duchtig wilde zamenstcllen Hierin ligt nu volstrekt niet opgesloten, geachte en ver dienstelijke lezerdat gij en ik alléén miskend worden. De Hemel beware mijdan zou mijn grondthema geheel valscli zijn. Wij hebben daar zoo even Piot en Kees, en IIein en Jan op ecne gruwelijke wijze miskend. Want daarin zetelt juist de volstrekte algemeenheid van mijnen grondregel degenenwier verdiensten door het hooge bestuur erkend en beloond wordenkunnen er staat op makendat zij mis kend worden door hen, wien zoo iets niet te beurt valt, en die dus op hunne beurt door het hooge bestuur miskend worden Waren onze verdiensten maar zoo groot niet; dan zou die miskenning ook zoo smartelijk niet vallenmaar of we willen of nietwe worden door hoogere krachten meegesleept om ons verdienstelijk te maken. De Kadet, die onderaan op de ranglijsten staat, en in de meeste vakken als onvoldoende beoordeeld wordtvraag hel hem en vraag hel zijnen oudersdie het toch wel weten zullen, want niemand kent den jongen heter dan zij; hij wordt miskend. De Ivadet, die bijna bovenaan slaat, en in verscheiden vakken vrij is van examen, wordt miskend; want hij moest in alle vrij zijn. De Kadet, die geheel bovenaan staat, en in alle vakken vrij is, wordt nog het meest van allen miskend; want als hij zóó knap iswaarom laat men hem dan niet een studie-jaar overspringen. De Officier, die niettegenstaande al zijne verdiensten, toch maar jongeren vooruit ziet gaanen anderen decoraties ziet verwerven, zonder dat er van dat alles iets voor hem weg-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 83