22 gelegd is, wordt miskend; want hij verdiende hel zoo niet meer, dan ten minste even zeer als al die anderen. De Officier, die eenc buitengewone bevordering verwerft, wordt miskend; want degenen, die hij over hel hoofd springt, zijn eenparig van oordeel, dat zij er even veel aanspraak op hadden als hij. De Officier, die eene decoratie verwerft, wordt miskend; want hij had haar reeds vóór lang verdiend, en althans veel meer dan die en die en die en die, die er reeds twee hebben, zonder tc weten, hoe zij er aan komen; bovendien men geeft hem de Eikenkroon, en hij had ten minste met net virtus nobilitat moeten prijken. Wat mij het meeste verwondert, is, dat zoo veel menschen miskend worden, en dat er toch niemand is, die anderen miskent. Doet gij hel wel, waarde lezer? Ik ook niet; bovendien, wat zouden wij er aan hebben, en hoe zouden wij er aan komen? Het zou moeten zijn, dat wij te kort schoten in het erkennen cn beloonen der verdiensten onzer ondergeschiktenen daar hebben wij immers geen van beiden de magt toe. Wat nu betreft het bezwalken van diegenen, die beloond worden; waarom zouden we dat doen; foei we zijn te afkeerig van zulk een afgunst. Tóch is liet onloochenbaar, dat overal, waar één mensch reden heeft om te zeggen: »ik word miskend, er ten minste ook één, zoo niet meerderen, moeten zijn, die aanleiding hebben om te zeggen „ik misken, en derhalve zou ik tot het. logisch besluit moeten komen, dat ook in den bedrij- venden vorm de vervoeging van het werkwoord miskennen door alle tijden en personen heen waarheid behelst. Misschien echter is die gevolgtrekking nog zoo heel logisch niet, want strikt genomen kan ik wel miskend worden, zonder dat er daarom een ander is, die mij miskent. Zelfs geloof ik dat dit de hoofd-oorzaak van die miskennin gen: zonder eind is, en dat namelijk de meeste menschen zich zelve miskennen. Zij overschatten namelijk hunne verdiensten, of, wat op hetzelfde neêrkomt, zij miskennen de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 84