28 lijks het overwicht in Asië en Amerika verwerven zou. Scheen aanvankelijk alles ter gunste van Frankrijk, naauwe- lijks stond de geniale William Pitt, de Great Commoner, aan 't roer van het schip van Staatof de kansen van den oorlog sloegen geheel om en de vergaderzaal van 't Britsche Lagerhuis weergalmde als onafgebroken de jubeltoonen in stijgende geestdrift aangeheven telkens wanneer A den man des volks geluslle op eene nieuwe zegepraal te wijzen. Iloe gevoelig trouwens de verliezen waren, door de Franschen in 1758 ook op het vasteland van Amerika geleden, steeds bleven ze nog in 't bezit van Canada, dat als hun hoofd- bolwerk gelden mogten Pitt had vast besloten het jaar 1759 niet te laten voorbijgaan zonder eene krachtdadige poging te wagenom aan Lodewijk's kroon ook deze parel te ontrukken. Dat hij in zoo bezwarenvol tijdsgewricht zoo grootsche onderneming beraamde en ten uitvoer legdepleit voor zijn geniedat hij er zoo luistervol in slaagdewel licht nog meer voor zijn gelukmaar stellig niet minder voor zijn doorzicht in de keuze van hemdien hij de ei- gentlijke hoofdtaak bij de uitvoering opdroeg. Canada was bereids onder de regeering van Fkans 1 dooi de Franschen in bezit genomen, of althans verkend; doch niet vóór in de volgende eeuw ontstonden de steden Quebec en Montreal, de eerste als vestiging der West-Indische Handels- Compagnie, de laatste als buitenpost van bet geestelijk Se minarie van St. Sulpice. Lodewijk XIV echter besloot reeds in 't begin zijner regeering de rechten der Kroon te doen geldenen Canada in een Koninklijk Gouvernement te her scheppen. In 1759 bedroeg de bevolking dezer kolonie welke thans nagenoeg twee millioen inwoners teltniet meer dan 80000 zielennog niet het dubbel van het aantal land verhuizers, dat tegenwoordig jaarlijks derwaarts trekt. Wer kelijk zijn dan ook weinig landstreken ruimer begiftigd met hetgeen tot de welvaart en den bloei der bevolking leiden kan; bij eenen vruchtbaren bodem, overvloed van uitmun tend timmerhoutbevaarbare meiren en rivierenbezit het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 90