51 evenwel met de rang-lijst" in de hand iemand uit te kie zen, die, vergrijsd in dienst, veel ondervinding aan kennis en dapperheid paarde, doch waarschijnlijk in koenheid van ontwerpen en snelheid van uitvoering te kort zou schieten ware een onvergeeflijke misslag te achtenen aan Lord Chatham mogen ook op het toppunt van zijnen roem gebre ken, zelfs belangrijke gebreken zijn eigen geweest, aan be krompenheid van inzicht ging hij stellig niet euvel. Hij schroomde dan ook nietin deze bijzondere omstandigheid de anciënniteit te doen bukken voor 't genie, en droeg het bevel over 't belegerings-korps op aan eenen bevelhebber nog in den bloei der jeugdmaar die zichhiervan was hij innig overtuigd deze onderscheiding ten vollen waardig be- toonen zou. Zijne keuze viel op James Wolfe, wiens vader met on derscheiding onder Marlborough gediend had. lil '1726 te Westerham in 't Graafschap Kent geboren trad onze Wolfe bereids op zijn veertiende jaar in dienst, en was hij tegen woordig bij de veldslagen van Dettingen (1745)Fontenoy (1745) en Lafeld (1747). Ook wegens zijne verdiensten als handhaver eener stipte krijgstucht in hooge achting bij den Hertog van Cumberland zag Wolfe zich bereids in twee-en- twintigjarigen ouderdom bevorderd tot Luitenant-Kolonel, een trouwens bij 't in Groot-Britanje gebruikelijk stelsel van uitkoop niet ongewoon verschijnsel. Na den vrede van Aken deed hij aanvankelijk dienst in Schotland, later in 't Zuiden van Engelanden van hier werd hij gezonden naar Noord- Amerika, waar hij zich in 1758 bij de vermeestering van Louisburg op nieuw lioogelijk wist te onderscheiden. Om redenen van gezondheid hierop tijdelijk naar 't moederland teruggekeerddrong hij onmiddellijk na zijn herstel bij Pitt als Secretaris van Staat ook voor de zaken van Oorlog, met klem op zijnen terugkeer naar 't leger in Amerika aan, en wist deze hem wederkeerig lot zoo groote geestdrift voor zijne ontwerpen, op te windendat hij zelfs een oogenblik beducht schijnt geweest te zijn, of hij de vlam niet al te na

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 93