52 bij 't buskruit had gebracht (1). Naijverig op de handha ving van zijn gezag, doch steeds voorkomend; streng, doch tevens onvermoeid in minzaamheidnederigdoch strevend naar hooger en innerlijk bewust van zijne meerderheid, droeg Wolfe, in't met echt kinderlijken zin aan zijne innig god vruchtige moeder gehecht gemoed, geruimen tijd oogensehijn- 1 ijk twee geheel verschillende neigingen i-n zich om, den lust tot de genoegens van 't huisselijk leven en de zucht naar roem en ridderlijke daden. De natuur had met be trekking tol uiterlijk voorkomen of ligchaamskracht slechts weinig voor hem verricht; de kleur van zijn hair was gloei- jend rooden in strijd met de gewoonte dier dagenge bruikte hij geen poeder om zulks te verbergen. Zelfs in zijn prille jeugd leed hij hevig aan 't graveelen de kiemen van andere noodlottige kwalen zetelden diep in zijn gestel. Ook boeiden, bij eene eerste ontmoeting, noch zijne ma nieren noch zijne spraak en wijze van uitdrukking, hoezeer hij in 't huisselijk leven door een elkdie hem kendeals oprecht, godsdienstig en welwillend werd geprezen. Zelf be tuigde hij dan ook aan zijne moeder: »»Mijn aard vordert buitengewone omstandigheden om zich in zijn ware daglicht te verloonen. Het faalt mij aan die oplettendheid en die onafgebroken zorgzaamheidwelke gewoonlijk met heuschheid en welwillendheid gepaard gaanin 't dagelijksch levendit weet ik, doe ik mij niet tot mijn voordeel voor."" Gelukkig zijdie aldus kalm en naar w aarheid hun eigen karakter kunnen beoordeelenmaar nog gelukkiger die weinigen (i) Pitt namelijk, aan Wolfe zijne weidsche inzichten vertrouwelijk wenschende meè te deelen, noodigde hem daags vóór zijn vertrek uit, bij hem het middagmaal te gebruiken. Schoon er spaarzaam wijn gedronken werd, en alleeu Pitt's zwager en ambtgenoot, Lord Temple, mede aanzat, geraakte Wolfe door Pitt's bezielde welsprekendheid allengs in zoo opgewonden spanning, dat hij. 't vertrek met steeds gejaagder tred op en neör gaandeten laatsten zyn zwaard troken in geestdrift ontvlamd zich met zoo hoogdravende bewoordingen aan 's Ministers ontwerpen toe wijdde, dat beide zwagers elkander in verbijstering aanstaarden, en Pitt moeite had zijnen ambtgenoot te overtuigen, dat die opgewondenheid van 't genie in den oogenblik des gevaars niet 6chadeu kon.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 94