35 Punt op, waar hij 't fort eveneens verlaten en vernield vonden desgelijks onmiddellijk weder opwierphoezeer geenerlei vrees voor eenen aanval er op bestonden beide forten onnut zouden wezen mogt Canada veroverd worden. Amherst behoorde echter tot die omzichtige bevelhebbers welkedoor alles ten offer te brengen aan de zekerheid juist hierdoor den kostbaarsten tijd verzuimen. Eerst toen alles naar den eisch verzekerd was, rukte hij den wakkeren vijand achterna die inmiddels, op Isle aux Noix aan 't bo veneinde van 't meir Champlain zijne macht ten getale van 5500 manbenevens verscheidene gewapende sloepenhad bijééngetrokkenen in deze stelling rustig versterkingen uit Canada afwachtte. Deze vertraging werkte beslissend op de samenwerking van het Britsche hoofdkorps met de bele- gerings-troepen onder Wolfe; alleen door enkele uitdruk kingen in brieven van Montcalm wegens de uitwisseling der krijgsgevangenen, vermogt de Britsche opperbevelhebber eenige inlichting nopens de bewegingen vóór Quebec te verkrijgen aan eenige gemeenschap viel in 't geheel niet meer te denken. Ook nu trouwens bleef Amherst zich zclven gelijk aau eenen aanval dacht hij niet, alvorens te Ticonderoga de zijns inziens noodwendig vereischte sloepen en booten waren aangemaakt. Niet vóór October was zulks mogelijktoen scheepte Amherst zijne troepen op het meir Champlain in doch zag zijne pogingen tot tweemaal toe door den inmid dels geheel voorbereiden vijand afgeslagen. Het gunstig jaargetij bleek nu vervlogenen er bleef den behoedzamen bevelhebber uicts overdan zijnen troepen de winterkwar tieren te laten betrekken Wolfe stond dus alléén, en dat hij ten laatsten den kamp toch ten voordeele van Grool-Brilanje besliste op een oogen- blikdat men van zijne volharding en beleid tegenover eenen Montcalm bezwaarlijk iets meer dan de handhaving zijner stelling in het gezicht van Quebec verwachten kon plaatst hem in eens op gelijke hoogte met de vermaardste bevelhebbers van ouderen en nieuweren tijd. 3*

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 97