56 Niet zoo spoedig gedoogden zulks de drijvende ijsscliollen of Wolfe deed zijne afdeeling scheep gaan te Louisburg waar hij inmiddels alle voor hem bestemde troepen en krijgsbehoeften bijeenverzameld had. Zijn korps bestond uit de acht veld-bataillons van even veel regimenten van linie twee bataillons Koninklijke Amerikanen (Royal Americans drie kompagnieën scherpschutters en grensjagerseene tal rijke artillerie en eene brigade genie-troepen, in alles onge- vee^r 8000 man; de vloot onder Admiraal Saunders telde twee en twintig schepen van linie en even veel fregatten en ge wapende transportschepen. Aan boord van een der schepen bevond zich Jarvis later Graaf Sr. Vincent, een van Groot- Britanjes grootste vlootvoogden uit het omwentelings-tijdperk der vorige eeuw, en op een ander, als schipper, James Cook, de later zoo beroemde wereldreiziger. Het korps was in drie brigaden onder de Generaals Monckton, Townshend en Murray afgedeeld, terwijl de grenadiers onder aanvoering van Kolonel Guy Carleton eene op zich zelve staande af deeling vormden, en een detachement lichte infanterie stond onder de onmiddellijke hevelen van eenen Luitenant-Kolonel die later als Sir William IIowe eene zoo treurige hoofd-rol in den Amerikaanschen bevrijdings-oorlog spelen moest. Tot zijnen Adjudant-generaal verkoos Wolfe zijnen kampgenoot te Louisburg, Majoor Isaac Barre, een Ier van nederige af komst, doch welbespraakt, eergierig en onversaagd, en bo vendien persoonlijk verknocht aan zijnen bevelhebberdaar juist deze 't allereerst vóór Louisburg op zijne verdiensten de algemeene aandacht gevestigd had. Wat echter 't meest van alles afdeedwas 't onbegrensd vertrouwendat Wolfe in dit kort tijdsbestek bereids aan officieren en manschappen had weten in te boezemenaan zijn rusteloozen ijverzijn gezond oordeel en de duidelijkheid zijner hevelenwas hij dien gunstigen en voor een leger-aanvoerder onwaardeerbaren indruk verschuldigd. Gedurende den overtocht naar den mond der St. Laurens werden twee kleine proviandschepen op den vijand prijsge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 98