37 maakt; een buit, welke van gering belang scheen, maar spoedig van 't hoogst gewicht bleekwant aan boord dier vaartuigen vond men uitmuntende kaarten van dc St. Laurens waardoor de Admiraal bij machte was dezen breeden stroom op te zeilenzonder op een dier vele bindernissen en geva ren te stuitenwelke het volksgeloof dier dagen van de vaart op de St. Laurens onafscheidelijk achtte. Het was echter niet vóór den 27sten Junij dat het legerkorps op het eiland Orleans, tegenover Quebec, werd aan land gezet. Nog dienzelfden nacht waagde de onvermoeid waakzame vijand eene poging om de vloot te vernielen, door uit Quebec zeven branders af te zenden; deze dreven smeulend de rivier af, engeholpen door een sterken stroomrechtstreeks op de Britsche vloot aan maar Saunders die op zoodanigen toeleg verdacht was, had zijne maatregelen genomen. Al zijne booten werden uitgezet, goed bemand en goed be wapend met in ieder een officierde branders werden on verwijld bij de nadering geënterd, en aan dreggen en ket tingen bevestigdwaarna zebuiten bet bereik der schepen naar 't eiland Orleans werden geboegseerdom aldaar tot asch verbrand te wordenzonder eenige schade te hebben aangericht. Het eiland Orleanswaarop het Britsche leger landdeis ongeveer 33 (Ned.) mijlen lang en 11 mijlen breed; het was uitmuntend bebouwden bood den troepen na dier langdurigen en vervelenden overtocht alle soorten van ver- verschingen aan. Wolfe evenwel liet den zijnen weinig rust. Op den 29,lc" Junij zond hij den Brigade-Generaal Monckton met vier balaillons naar den rechter oever der rivierom bezit te nemen van de Levis Punt, een vooruitspringend gedeelte landvanwaar men een vrij gezicht op Quebec had, en waarop de vijand eene batterij had opgeworpen. Dit doel werd spoedig bereikt, na slechts twee of drie kleine schermutselingen tusschen de voortroepen en 's vijands ongeregelde benden. Wolfe zelf rukte met het gros zijner troepen langs het strand van 't eiland naar diens westelijken

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1857 | | pagina 99