genoot zou mogen kiezen, en ook bij uitersten wil over niet meer dan 1000 ducaten beschikken dat dezelfde gun- islen ook zouden worden toegekend aan de met Malatesta «verloofde dochter, indien dit huwelijk niet tol stand mogt «komen, en eindelijk dat het overig vermogen van den «Graaf (1) aan de schatkist der Republiek behoorde." Het vonnis is dan ook nog denzellden dag na de ves per voltrokken. Caumagnola werd door leden van de Broe derschap Onzer Lieve Vrouwe naar de strafplaats verge zeld. Eerst met den derden houw scheidde de beul zijn hoofd van den romp. Zijn lijk werd een tijd lang in de Kerk Santa Maria Gloriosa bij het licht van vier en twin tig waskaarsen ten toon gesteld, voorts naar Milaan ver voerd en aldaar met een toepasselijk grafschrift in de La- tijnsche taal bijgezel in de Maria-Kapel der Kerk San Fran cisco Grande. Zijne weduwe betreurde hem twee jaren lang in een Venetiaansch klooster en ontvlood toen met hare doch ters naar Milaan, alwaar zij aan de zijde van hare gade rust. De dochters kregen de goederen haars vaders in 't Milanee- sche onbezwaard terug, en traden alle in den echt. De volks-stem in Venetië verklaarde Carmagnola zonder aarzelen voor schuldig, en drukte stilzwijgend het zegel der goedkeuring op het schrander doorzicht en de wijze recht vaardigheid van de hoog-loffelijke Overheid de nazaat beeft daarentegen aan de negen roode stemkogeltjes gelijk gege ven. Maar voorzeker is ook op hem van toepassing, het geen de Staten van Holland later ten aanzien van hun nen edelen, bekwamen en eerwaardigen maar des doods schuldigen Lands-Advocaat deden aanteckenen Die sta zie toe dat hij niet valle." Muiden27 Aug. 18S8. G. K. IIz. (1) Men scbatte dit op 300000 ducaten ef ongeveer anderhalf miliioen van ons geld.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 100