39 Matthieu pas op, dat eene Russische bom u den knevel niet wegmaait en u niet noodzaakt als een kat zonder staart rond te loopen," riep er een, toen juist eene bom met sis send geraas hoog over onze hoofden hcenvloog, en wel een paar honderd pas achter ons in den grond sloeg. Een ander riep mij lagchend toe: «Och kapitein! laat toch Matthieü met zijn vuurhaard eenige honderd pas vóór ons uit mar- scheerende Russen zullen hem in de duisternis voor een vuurpijl aanzien, en gewis van zelf wegloopenOp der gelijke wijze ging het voort. Tevens echter hoorde ik ver scheiden soldaten gedurende den marsch geestelijke liederen met half luide slem als binnensmonds brommen. Vooral een oud korporaal uit de Vendée in elk opzigt een toon beeld van militaire voortreffelijkheidzong eene soort van mis, die men in de dorpskerken van Rretagne hoortzon der zich in het minst aan het lagchcn en schertsen in zijne nabijheid te storen. Niemand waagde het trouwens met den korporaal zeiven te schertsen daar hij wegens zijne uitmun tende militaire hoedanigheden bij de gansche kompagnie in groot aanzien stond. Deze oude, die reeds als korporaal bij de koinpagnie stondtoen ik er als pas aangesteld officier van de militaire school bijkwam, draagt altijd eene menigte amuletten en heiligenbeelden bij zich. Merkwaardig is het dat hijofschoon hij in zijnen langdurigen diensttijd aan on telbare gevechten déél genomen en zich steeds door den groot sten moed onderscheiden heeftnog nooit gewond zelfs niet in het minste gedeerd werd, hetwelk veel bijdraagt om zijn vertrouwen op de bescherming zijner amuletten nog te vermeerderen. Thans is hij met mij hier krijgsgevangen, en slaat bij de Russen, wegens zijne menigvuldige heilige kruisen en medailles, die hij op de bloote borst draagt, in groot aanzien. Tegen 11 uur 's avonds waren de troepen, die de eerste slormkolonne tegen de vijandelijke werken zouden uitmaken, op de hun aangewezen standplaatsen verzameld. Hel was streng verboden onnoodig geraas te makenom den vijand

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 105