49 mocijelijk oogenblik 't welk ik nimmer vergeten zal; want hiermee verdwenen alle uitzigten op roem, onderscheiding en snelle bevordering. Toch was er niets aan te doen. Het zou onmenschelijk geweest zijn, mijne kleine schaar dappere soldaten nutteloos en zonder eenig doel aan een wis verderf te wijden. Daarom bond ik een witten doek aan een ge weer, zwaaide daarmee uit ecne venster-openingen gebood tevens aan mijne lieden hel schieten te staken. Zoodra het wenken met den doek gezien werd hield ook het vuur hij onze tegenpartij op, die nog ongeveer h'O of 60 pas van het huis verwijderd was, en een Russisch hoofdofficier kwam op ons af. Ik liet de lijken en steenenwaarmee de deur ver sperd was, op zijde schuiven, zoodal ik er uit kon, ging vervolgens den Rus te gemoeten reikte hem mijre sabel over terwijl ik hem zeidedal wij ons overgaven en op eene betamelijke behandeling rekenden gelijk deze den Russi- schen krijgsgevangenen bij ons ook steeds te beurt viel. De Rus, gelijk ik later vernam Majoor in het regiment Jakoetzk, een dikke man met een goedhartig uilzigt, scheen echter de Fransche taal niet te verslaan maar wenkte her haaldelijk met het hoofd en zette een zeer tevreden gelaat toen ik hem mijne sabel overreikte, waarbij hij eenige voor mij onverstaanbare Russische woorden uitsprak. Ik gelastte thans mijnen lieden het huis te verlaten en hunne wapens over te geven daar wij nu krijgsgevangen waren. Geen woorden kunnen beschrijven, met welke treu rige uitdrukking op hun door den kruiddamp zwart geverwd gelaat deze dappere lieden, waarvan nog de meesten gewond waren mijn hevel opvolgden de meesten trachtten de kol ven hunner geweren op den grond Ie beschadigen alvorens zij het huis verlieten, vooral deden dit de Jagers met hunne buksen waarvan er een twaalftal bij ons waren allen deden hun best om hun wapen niet dan in onbruikbaren toe stand aan den vijand te overhandigen. Een oud Jager-kor poraal die sterk uit eene hoofdwond bloedde, rukte zich ook het kruis van 't legioen van eer, dat hij in Algiers

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 115