75 de boel verknoeid! Men heeft hem ook allerlei dingen gevraagd, die hij nooit geleerd had die volstrekt niet vereischt waren Daarentegen heeft men soms heel onwetendeheel stompe jongens, die met de meest gelukkige verwachtingen naar huis gaan. Spoedig heeft men opgemerktdat er geenc kans bestaat om den adspiranl er door te halen hij heeft al in een paar vakken, schriftelijk en mondeling, eenige van die reusachtigemen zou haast kunnen zeggen fabel achtige dwaasheden gedebiteerd, waarvan later hier staaltjes gegeven zullen worden. Eerst heeft men getwijfeld of men dit aan slordigheid, verlegenheid onkunde of domheid moest toeschrijven; men moest vooral zorgen den jongen niet te ontmoedigen men heeft hem welwillend en geduldig op al lerlei wijze getoetst; het resultaat was altijd even on voldoende; eindelijk moet men zeggen, dat daar niets aan te doen valt; men vraagt echter enkele dingen nog springt van den hak op den tak, om maar iets te vinden waarop men een voldoend antwoord kan krijgen en hij het einde van den tweeden dag vertrekt de adspirant vast over tuigd, dat hij met glans door het examen gekomen is. «Maar waarom deelt men niet dadelijk den uitslag van het examen aan de jonge lieden mede Deze vraag hoe dikwijls ook beantwoord wordt telkens op nieuw gedaan. Er bestaan echter verschillende rede nen waarom tot ua den afloop van het examen een diep stilzwijgen van de zijde der examinatoren bewaard moet worden. In de eerste plaatsweten zij zelve pas den dag na het vertrek der jonge lieden als zij onderling hunne aanteeke- ningen vergeleken hebben in welke vakken en in hoe ver de adspiranten voldaan hebben. Een groot gedeelte van het schriftelijk werk moet na het vertrek van den adspirant nagezien worden eer men hem juist weet te rangschikken. Ten tweede, al heeft een adspirant voldaan, dan is het onmogelijk te zeggen, tot na den afloop van het geheele exa men waar hij op de lijst zal komen te staan óf hij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 141