85 eene werktuigelijke toepassing der van buiten geleerde re gels Op die wijze mist de cijferkunst haar doel, en bereidt zij niet voor, maar maakt volslagen ongeschikt, tot verdere wis kundige studie. Bovendien oefent omgekeerd eene gebrekkige leiding in de verdere wiskundige studie vooral het niet begrijpen der algebra eenen verderfelijken invloed uit op de kennis der cijferkunstterwijl zij juist integendeelgoed onderwezen en begrepen zijndedie kennis zou moeten uitbreiden. Terwijl wij bij het voorgaande slechts fragmenten gaven zullen we eens in hoofdtrekken den gewonen gang van het examen in de cijferkunst schetsen; hierdoor zal de billijk heid onzer klagten wclligt nog duidelijker in het oog springen. Meestal begon de examinator met den adspirant een in woorden geschreven getal voor te leggen ten einde hem dit in cijfers te laten opschrijven. Dit is voorwaar geen strikvraag; bij het gekozen getal moest echter de adspirant een duidelijk besef hebben van het hooge gewigt der nul len en dat bij velen de eigenliefde zich zoo ver niet uit strekte dit bleek gedurende het examen ten volle. Het getal was 26010010000021. Soms konden op één dag slechts één of twee het grif opschrijvende meesten die er kwamenbegonnen ver keerden het gelukte hun eerst nadat zij op hunne fouten opmerkzaam gemaakt waren. Vervolgens werd er gewoonlijk over de vier hoofdregels gesprokenen dan kwamen er dikwijls rare dingen voor den dag, bijv. »de vermenigvuldiging is eene verkorte op telling"; dit was onthouden, doch niet altijd begrepen, want dat het eene verkorte optelling van gelijke getallen is, dit werd door velen geheel over het hoofd gezien. Velen beweerden, dat men wél grootheden, maar geen ongelijk namige grootheden met elkaar vermenigvuldigen kangroot was het aantal dergenen die beweerden datwanneer men

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 151