86 26 dagen tot uren herleidt 26 dagen hel benoemde ver menigvuldigtal en 24 de onbenoemde vermenigvuldiger is. Men mogt zich daarbij beijveren hun te doen beseffen, dat men aldus een aantal dagen tol product kreegzulks baatte bij velen zeer weinig, en bet kostte heel wat moeite hen tot bet besef te brengendat men hierbij 24 uren 26 maal nemen moet. Hoe komt dit Ileel eenvoudig omdat bij deze toepassing bet oordcel gebruikt moest worden en niemand kan een paletot dragen dien hij niet heeft. Dat de deeling eene verkorte aftrekking iswas door zeer velen geleerd, doch men zou het aantal adspiranten al door een vrij groot getal moeten deelen om neer te ko men op het aantal dergenen die dat begrepen. Herhaalde lijk werd aan de opdreuncrs van dit liedje de vraag ge daan »als ik nu eens door aftrekking onderzoeken wilde, boe menigmaal 20 in 300 begrepen is hoe zou ik dat moeten aanleggen?" »Dat kan niet door aftrekking ge vonden worden, Mijnheer, want het quotiënt is 15, en als ik 20 van 300 aftrek krijg ik geen 15We vragen het, hoeveel moet er van het oordeel van zoo'n jongen afge trokken worden om een paletot over te houden. Één was er, gelukkig slechts één, die beweerde, dat de deeling eene verkorte worteltrekking is. Deze scheen eene buitengewoon groote behoefte te hebben aan het verkorten der wortel trekking Och het is zoo treurig en pijnlijk al dien onzin te moe ten neerschrijven, en daarbij met het oog op het lager en middelbaar onderwijs te moeten herhalen dat toch de ads piranten voor het kadetten-examen in den regel nog beter onderwezen zijn dan alle overige knapen van dien leeftijd. Er wordt immersvraag het maar aan alle onderwijzers eene buitengewone kennis en een bijzondere aanleg vereischt om bij dat examen niet te bezwijken. Het besef, de hoop lie ver, van nut te stichten, spoort ons aan om met het opsom men der dwaasheden voort te gaan, en dus in 'shemels naam verder. We komen nu op hooger gebied!

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 152